7487556500_5c68e2d03c_o

W niedzielę Niemcy wybiorą nowego kanclerza

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W niedzielę w Niemczech odbędą się wybory do Bundestagu. O fotel kanclerza walczą: Annalena Baerbock z partii Zielonych, Armin Laschet z CDU/CSU oraz Olaf Scholz z SPD.

Najnowszy sondaż wyborczy (Kantar) stawia na pierwszym miejscu SPD z wynikiem 25% głosów (spadek o 1 pkt proc.), na drugim CDU/CSU z wynikiem 22% (wzrost o 1 pkt proc.). Sondaż wskazuje także na spadek poparcia dla partii Zielonych do 16% (spadek o 1 pkt proc.) oraz utrzymanie się poparcia dla FDP (11%) AfD (11%) i Der Linke (7%).

Wybory mają mieć charakter historyczny – pierwszy raz od 16 lat na stanowisko szefowej rządu, z ramienia CDU/CSU, nie będzie kandydować Angela Merkel.

Trzech kandydatów na kanclerza (z partii dominujących w sondażach) – Annalena Baerbock, Armin Laschet oraz Olaf Scholz – wzięło udział w 3 debatach telewizyjnych. Według widzów we wszystkich z nich najbardziej przekonujący był Olaf Scholz (SPD).

foto: Raoni / Flickr

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama