press-g969fa57d8_1920

W Meksyku zastrzelono dziennikarza

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W poniedziałek w mieście Tijuana w Meksyku zastrzelono fotoreportera. Jest to drugi przypadek zabójstwa dziennikarza w 2022 r.
Reklama

Fotoreporter Margarito Martinez został zastrzelony w pobliżu swojego domu w meksykańskim mieście Tijuana, leżącym na północym-zachodzie kraju.

Martinez pracował dla tygodnika Zeta of Tijuana, gdzie specjalizował się w wiadomościach kryminalnych. Jak poinformowała grupa zajmująca się prawami medialnymi Yo si soy periodista (tłum. jestem dziennikarzem), w ostatnim czasie fotoreporter miał otrzymywać groźby od osób związanych z przestępczością zorganizowaną.

Margarito Martinez jest drugim zabitym dziennikarzem w 2022 r. W ubiegłym tygodniu (10 stycznia) w Meksyku w mieście Xalapa w stanie Veracruz poinformowano o śmierci dziennikarza i działacza mediów społecznościowych Jose Luisa Gamboa. Został on zaatakowany nożem na ulicy. Nie jest pewne, czy zabójstwo Gamboa’y wiąże się z jego pracą. Organizacja Reporterzy Bez Ggranic (RSF) poinformowali jednak, że dziennikarz „potępił i ostro skrytykował władze lokalne za ich związek z przestępczością zorganizowaną”.

Według raportów RFS Meksyk regularnie pojawia się jako najbardziej niebezpieczne miejsca na świecie dla mediów informacyjnych (obok Afganistanu i Jemenu). W 2021 r. zabito tam 7 dziennikarzy, a od 2000 r w – ponad 100 reporterów. Jak informuje AFP, niewiele zabójców zostało  skazanych za zabójstwa.

Źródło: AFP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać