9a9b0c82-2b39-491d-8172-2911940c2f81

W czwartek rozpoczyna się szczyt Rady Europejskiej. Wśród tematów obrad wzrosty cen energii, praworządność i polityka migracyjna

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W czwartek rozpocznie się dwudniowy szczyt Rady Europejskiej, w którym, obok innych szefów rządów i głów państw Unii Europejskiej, udział weźmie premier Mateusz Morawiecki. Przed szczytem w Brukseli premier Morawiecki ma spotkać się z kanclerz Angelą Merkel, premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
Reklama

Wśród tematów dwudniowego szczytu znajduje się m.in. wątek rosnących cen energii, polityki migracyjnej i sytuacji epidemiologicznej związanej z pandemią COVID-19. Szczyt poprzedza posiedzenie Parlamentu Europejskiego, podczas którego doszło do debat na temat sytuacji związanej z praworządnością w Polsce, a także poświęconej pushbacków (tj. nielegalnych działań, w konsekwencji których uchodźcy i migranci są zmuszani do powrotu przez granicę – na ogół natychmiast po jej przekroczeniu – bez uwzględnienia ich indywidualnej sytuacji i bez możliwości ubiegania się o azyl.).

W liście do członków Rady Europejskiej, jej przewodniczący Charles Michel zapowiedział debatę na temat cen energii, które, jak podkreślił: dotykają niemal całą Europę i stanowi wyzwanie w procesie odbudowy po pandemii. Rozmowy mają dotyczyć m.in. mechanizmów pomocy dla tych, którzy są najbardziej dotknięci podwyżkami. Nie jest jednak jasne czy negocjacje zakończą się konkretnymi rozwiązaniami. Kraje takie jak Hiszpania, Grecja, Polska i Węgry chcą, aby Rada poparła konkretne środki, takie jak reorganizacja hurtowego rynku energii elektrycznej w bloku lub zablokowanie tego, co postrzegają jako spekulacje na rynku zezwoleń unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji. Inne państwa członkowskie uważają jednak, że wzrost cen energii to tymczasowy problem, który jednak nie zniknie bez zmiany polityki energetycznej i klimatycznej bloku.

Temat praworządności ma również zostać poruszony na szczycie Rady Europejskiej, zapewne w kontekście sytuacji w Polsce i na Węgrzech, do czego nawołuje Holandia i Szwecja. „Podczas naszej sesji roboczej… poruszymy ostatnie wydarzenia związane z praworządnością” – powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w liście do przywódców 27 państw członkowskich. Przywódcy Unii Europejskiej mają naciskać w czwartek na polskiego premiera Mateusza Morawieckiego w kontekście uznania prymatu prawa unijnego nad krajowym.  Morawiecki w tym tygodniu podczas przemówienia w Parlamencie Europejskim zarzucił blokowi nierówne traktowanie państw, podkreślając że podobne orzeczenia, jak te Trybunału Konstytucyjnego z 7 października na temat prymatu prawa krajowego nad unijnym w zakresie kompetencji, które nie zostały Unii Europejskiej przekazane, miały miejsce także w innych państwach członkowskich.

„Francja codziennie udziela Polsce pomocy finansowej i nie można pomóc komuś, kto odmawia respektowania wspólnie podpisanej umowy” – powiedział francuski minister ds. europejskich Clement Beaune w Paryżu w czwartek..

Temat pandemii COVID-19 zostanie poruszony w aspekcie szczepień i koordynacji europejskich wysiłków na rzecz przygotowania do kolejnej fali zakażeń.

Oprac. Mateusz Krawczyk

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać