forum-0428533353-1900x883

Opowiadamy Polskę światu w rocznicę wyboru przez konklawe kardynałów Karola Wojtyłę na papieża Jana Pawła II w Vatican News Agency

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
St. John Paul II foresaw challenges facing world today (Jan Paweł II. Człowiek, który wyprzedził swój czas) – to tytuł artykułu kardynała Stefana Dziwisza, który ukazał się w polskiej i światowej prasie w rocznicę wyboru przez konklawe kardynałów Karola Wojtyłę na papieża Jana Pawła II. Do projektu dołączył m.in. Vatican News Agency, literwska gazeta Bernardinai.lt czy włoska ACI Stampa.

 

O papieżu Polaku piszę Vatican News Agency w artykule pt. „St. John Paul II foresaw challenges facing world today” (Kard. Stanisław DZIWISZ: Jan Paweł II. Człowiek, który wyprzedził swój czas). Jak wskazuje portal cytując słowa jego wieloletniego osobistego sekretarza „”Święty Jan Paweł II trafnie przewidział problemy, przed którymi stoi dzisiejszy świat”.  Kard. Stanisław Dziwisz w artykule opublikowanym w polskim magazynie opinii „Wszystko Co Najważnie” powiedział, że Jan Paweł II został oskarżony o brak kontaktu ze światem po upadku komunizmu, „jednakże dziś, piętnaście lat po jego odejściu do Domu Ojca, widzimy, jak przenikliwie analizował on rzeczywistość i jak trafnie potrafił przewidzieć problemy, z którymi się zmagamy”. 

Vatican News Agency przywołuje także słowa kardynała na temat niezwykłego związku, jaki Jan Paweł II miał z młodzieżą: „Jan Paweł II był pierwszym światowym liderem, który utożsamił młodych ludzi z odrębną grupą społeczną i skierował do nich swoje przesłanie przy okazji cyklicznych Światowych Dni Młodzieży oraz licznych spotkań z młodzieżą podczas swoich pielgrzymek po całym świecie. (…) W ten sposób pomógł wychować całe pokolenie młodych ludzi bez ojców i mistrzów w życiu; nauczył ich, czym w istocie jest dojrzewanie: odkrywaniem własnej tożsamości, powołania, sensu i celu życia ”. Dziwisz powiedział, że Jan Paweł II odpowiedział na atomizację zachodniego społeczeństwa, podkreślając „solidarność jako podstawową zasadę życia zbiorowego”.

W 42. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża Jana Pawła II przez konklawę kardynałów, z inicjatywy Instytutu Nowych Mediów, redakcji „Wszystko Co Najważniejsze” przy współpracy z Biurem Komunikacji Zagranicznej Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski i wsparciu polskich placówek zagranicznych, artykuły m.in. kardynała Stefana Dziwisza i arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, ukazują się w światowej prasie.

Warto przeczytać: Cardinal: St. John Paul II foresaw challenges facing world today

Teksty w językach polskich i zagranicznych dostępne są na portalu „Wszystko Co Najważniejsze”

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać