Mogiła_żołnierzy_poległych_w_1920

Vatican News: Polska obchodzi setną rocznicę „Cudu nad Wisłą”

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Dzisiaj i czytelnicy Vatican News przeczytają o Bitwie Warszawskiej w artykule „La Pologne célèbre le centenaire du “Miracle de la Vistule”.

– 15 sierpnia 1920 r. wojska młodego państwa polskiego, które właśnie odzyskało niepodległość, wyparły wojska radzieckie z Warszawy. Zbieg okoliczności tej bitwy z datą Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odcisnął głębokie piętno w historii Polski – czytamy w artykule.

Bitwa, w której wiara odegrała decydującą rolę – pisze Vatican News.

Z okazji stulecia bitwy warszawskiej Polacy będą podziękować Bogu za ocalenie Polski i Europy serią uroczystości: do 17 sierpnia uroczystości będą odbywać się w Warszawie, Radzyminie, Ossowie , gdzie o.Ignacy Skorupka, kapelan polskiej armii, został zabity przez bolszewików, a także pod Wólką Radzymińską, na miejscu bitwy, gdzie podobno ukazała się Matka Boska, która miała rozstrzygnąć o wyniku bitwy (…) Biskupi polscy pamiętają, że w tym czasie „Najświętszy Sakrament był wystawiany w kościołach” i że wielu ludzi „modliło się dzień i noc: dzieci, kobiety, mężczyźni, młodzi i starzy”. W Polsce święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny łączy się więc z „Cudem nad Wisłą”, uważanym przez historyków za jedną z najbardziej decydujących bitew w historii świata. Poprzez tę bitwę wojsko polskie nie tylko obroniło niepodległość tego odrodzonego po 123 latach podporządkowania kraju, ale także powstrzymało marsz hord bolszewickich na Europę”.

WIĘCEJ: La Pologne célèbre le centenaire du “Miracle de la Vistule”


Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać