child-gfbfee891d_1920

USA zmienia prawo dostępu do broni palnej

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W czwartek amerykańscy senatorzy przegłosowali ustawę dotyczącą ograniczenia dostępu do broni palnej. Tego samego dnia Sąd Najwyższy w Nowym Jorku uchylił prawo zabraniające noszenia broni palnej poza domem bez specjalnego pozwolenia.
Reklama

Zgodnie z ustawą zatwierdzoną w Senacie USA od te pory, przed uzyskaniem dostępu do broni, sprawdzana będzie przeszłość potencjalnego nabywcy w wieku od 18 do 21 lat, a rejestry nieletnich, w tym rejestry zdrowia psychicznego, które w Stanach są prowadzone od 16. roku życia, byłyby sprawdzane pod kątem możliwych dyskwalifikujących materiałów.

Ustawa zawiera także zachęty dla stanów do uchwalenia przepisów, które pozwalałyby na czasową konfiskatę broni osobom uznanym przez sąd za zbyt niebezpieczne, aby ją posiadać. Zaostrzyłaby także federalny zakaz kupowania broni palnej przez przestępców i przepisy dotyczące handlu bronią. Ustawa obejmuje również przeznaczenie setek milionów dolarów na finansowanie programów zdrowia psychicznego i zwiększenie bezpieczeństwa w szkołach.

Również w czwartek w stanie Nowy Jork wyrokiem Sądu Najwyższego zniesiono ograniczenia na posiadanie broni w miejscach publicznych. Do tej pory nowojorczycy noszący broń poza domem mieli obowiązek udowodnienia szczególnej potrzeby. Jednak zdaniem sędziego orzekającego w sprawie korzystanie z konstytucyjnego prawa do posiadania broni palnej w miejscach publicznych dla celów samoobrony – podobnie jak inne prawa zapisane w konstytucji – „nie wymaga, by osoby zademonstrowały jakąś specjalną potrzebę”. Orzekł też, że prawo do noszenia broni poza domem jest gwarantowane przez drugą poprawkę do konstytucji USA, podobnie jak samo prawo do posiadania broni.

Jak komentują dziennikarze „New York Times” rozbieżności między ustawą a orzeczeniem wynikają z rozbieżności między przechylającym się w stronę konserwatystów sądem a kontrolowanym przez demokratów Kongresem.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać