buildings-g1ff18ecdb_1920

USA zaprosiły Tajwan na Szczyt na rzecz Demokracji

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Na grudniowy „Szczyt na rzecz Demokracji” prezydent USA Joe Biden zaprosił 110 rządów, w tym Republikę Chińską (Tajwan), co wywołało sprzeciw Chin kontynentalnych.
Reklama

„Szczyt na rzecz Demokracji” odbędzie się online 9 i 10 grudnia. We wtorek Biały Dom przekazał Tajwanowi zaproszenie na konferencję. Prezydencja Tajwanu przyjęła zaproszenie z aprobatą, ponieważ – jak powiedział jej rzecznik – spotkanie będzie rzadką okazją, by uzyskać dobre referencje na arenie międzynarodowej. – Dzięki temu szczytowi Tajwan może podzielić się swoją demokratyczną historią sukcesu – mówił rzecznik biura prezydenckiego Xavier Chang.

Na zaproszenie Tajwanu stanowczo odpowiedziało MSZ Chin. – Chiny stanowczo się temu sprzeciwiają – oświadczył rzecznik MSZ Chin Zhao Lijian. – Zgadzam się, że Tajwan bardziej niż kwalifikuje się [do udziału w Szczycie] – ale wydaje się, że jest jedynym, zaproszonym, demokratycznym rządem, którego rząd USA oficjalnie nie uznaje. A więc włączenie go to wielka sprawa – komentował Julian Ku, profesor prawa z Hofstra University.

Dwa tygodnie temu szef MSZ Chin Wang Yi podczas rozmowy telefonicznej z Sekretarzem Stanu USA Antonym Blinkenem ostrzegał rozmówcę przed wysyłaniem błędnych sygnałów zwolennikom niepodległości Tajwanu.

Globalny Szczyt na rzecz Demokracji jest spełnieniem obietnicy wyborczej Bidena. Według założeń dyskusja na szczycie ma koncentrować się wokół walki między demokracjami a „autokratycznymi rządami”. Na konferencję Stany Zjednoczone zaprosiły 110 rządów. Wśród gości są m.in. Polska, Niemcy, Ukraina i kraje bałtyckie, a także Japonia, Korea Południowa, Indonezja czy Filipiny.

– Szczyt […] ożywi zobowiązania i inicjatywy dotyczące trzech głównych tematów: obrony przed autorytaryzmem, walki z korupcją i promowania poszanowania praw człowieka – przekazał w oświadczeniu Biały Dom.

Grudniowy szczyt ma być jednym z dwóch Szczytów na rzecz Demokracji organizowanego przez USA. Jak poinformowała administracja prezydenta Bidena, podczas szczytu przywódcy dokonają podsumowania postępów w dziedzinie ochrony demokracji i praw człowieka, jak i stawić czoła największym wyzwaniom, z którymi demokracje mogą mierzyć się wspólnie. W konferencji mają uczestniczyć zarówno szefowie rządów i społeczeństwa obywatelskiego, jak i liderzy sektora prywatnego.

Pierwsza, grudniowa konferencja ma skupić się na trzech tematach: obronie przed autorytaryzmem, zwalczanie korupcji oraz promowaniu poszanowania praw człowieka.

– Przywódcy będą zachęcani do ogłaszania konkretnych działań i zobowiązań dotyczących znaczących reform wewnętrznych i inicjatyw międzynarodowych, które przyczyniają się do realizacji celów Szczytu – informował Departament Stanu USA.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać