30040591061_ecbbc5cc4f_k

USA: zakaz transakcji z WeChat i TikTok

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Prezydent USA Donald Trump ujawnił w piątek szeroko zakrojone zakazy transakcji w USA z chińskimi właścicielami aplikacji do przesyłania wiadomości WeChat i aplikacji do udostępniania wideo TikTok.

Rozporządzanie wykonawcze ogłoszone w czwartek wejdzie w życie w 45 dni. Administracja Trumpa w tym tygodniu wykazała wzmożone wysiłki w celu usunięcia „niezaufanych” chińskich aplikacji z amerykańskich sieci cyfrowych, nazywając WeChat należący do Tencent Holdings Ltd i TikTok firmy Bytedance „poważnymi zagrożeniami”.

Chiny poinformowały w piątek, że firmy przestrzegają prawa i przepisów amerykańskich i ostrzegły, że Stany Zjednoczone będą musiały „ponieść konsekwencje” swoich działań.

– Stany Zjednoczone wykorzystują bezpieczeństwo narodowe jako wymówkę i używają władzy państwowej do gnębienia nieamerykańskich firm. To tylko hegemoniczna praktyka – powiedział rzecznik MSZ Wang Wenbin na konferencji prasowej.

– Jesteśmy zszokowani ostatnim rozporządzeniem wykonawczym, które zostało wydane bez należytego procesu – napisano w komunikacie TikTok, dodając, że – zastosuje wszystkie dostępne środki zaradcze, aby zapewnić, że praworządność nie zostanie naruszona.

Zakaz zawierania przez Stany Zjednoczone transakcji z Tencent, jedną z największych firm internetowych na świecie, zapowiada dalsze podziały internetu i zerwanie długotrwałych więzi między branżami technologicznymi w Stanach Zjednoczonych i Chinach.ByteDance odmówił komentarza.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać