submarine-168884_1920

USA, Wielka Brytania i Australia ogłaszają partnerstwo na rzecz bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Przywódcy Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii ogłosili w czwartek trójstronne partnerstwo, które ma wzmocnić region Indo-Pacyfiku i wdrożyć programy budowy okrętów podwodnych z napędem jądrowym w Australii.

Partnerstwo znane jako Aukus pozwoli państwom dzielić się technologią obejmującą cyberbezpieczeństwo, sztuczną inteligencję, systemy podwodne i systemy uderzania z dalekiego zasięgu.

– Dzisiaj podejmujemy kolejny historyczny krok w kierunku pogłębienia i sformalizowania współpracy między wszystkimi trzema naszymi narodami, ponieważ wszyscy uznajemy imperatyw zapewnienia pokoju i stabilności w regionie Indo-Pacyfiku w dłuższej perspektywie – przekazał prezydent USA Joe Biden.

Jak dodał premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, pakt ma także stworzyć nowe miejsca pracy w Wielkiej Brytanii.

W pierwszych 18 miesiącach współpracy pakt ma skupić się na budowie australijskich okrętów podwodnych z napędem jądrowym, które – jak oświadczył premier Australii Scott Morrison – mają powstawać w Adelajdzie w Australii Południowej. Morrison podkreślił, że konstruowanie napędów jądrowych nie oznacza dążenia Australii do stworzenia broni jądrowej ani stworzenia cywilnego potencjału nuklearnego.

Przywódcy chcą jak najszybciej uruchomić nowe okręty.

Źródło: DPA

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama