NATO troops arrive in Poland, 31 MARCH 2017

USA: Pentagon zapowiada relokacje 11 900 żołnierzy z Niemiec

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Stany Zjednoczone oświadczyły, że spodziewają się przenieść swoją europejską kwaterę wojskową ze Stuttgartu w Niemczech do Belgii. Pentagon ogłosił także plany relokacji blisko 12 tys. żołnierzy z Niemiec na rozkaz prezydenta Donalda Trumpa.
Reklama

Około 6400 aktywnych żołnierzy amerykańskich w Niemczech zostanie odesłanych do domów. Prawie 5600 innych zostanie przeniesionych do innych krajów NATO, powiedział sekretarz obrony USA Mark Esper podczas środowej konferencji prasowej. Około 24 tys. żołnierzy amerykańskich pozostanie w Niemczech. Esper powiedział, że chociaż decyzja została „przyspieszona” przez wcześniejsze wezwania Trumpa do wycofania wojsk, które rozpoczęły się w czerwcu, posunięcia te promują również cele strategiczne Stanów Zjednocznych, m.in. politykę odstraszania Rosji i przesunięcia sił dalej na wschód, w rejon Morza Czarnego i Bałtyku.

Część personelu wojskowego mogłaby również udać się do Polski i krajów bałtyckich, gdyby Warszawa wypełniła porozumienie już nakreślone przez obie strony, powiedział Esper.

Niemcy są obecnie centrum amerykańskich operacji wojskowych w Europie, a także centrum operacji w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Ogółem Stany Zjednoczone mają obecnie w Niemczech około 47 000 żołnierzy i personelu cywilnego, rozmieszczonych w wielu bazach, kwaterach głównych i mniejszych instalacjach. Większość z 36 000 w czynnej służbie znajduje się w kilku większych bazach armii i sił powietrznych, w tym w Ramstein Air Base, będącym centrum regionu. W Niemczech jest również 2600 sił Gwardii Narodowej i Rezerwy oraz prawie 12 000 cywilów pracujących dla służb lub Departamentu Obrony. Esper powiedział w środę, że chciałby, aby pewne ruchy rozpoczęły się w ciągu kilku tygodni.

foto: NATO

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać