FBR9qiOXMAEOocW

USA oraz Talibowie odbyli pierwsze, dyplomatyczne rozmowy

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Pierwsze oficjalne rozmowy między Stanami Zjednoczonymi a Talibami miały miejsce w Katarze w sobotę i niedzielę. Dialog koncentrował się na kwestiach bezpieczeństwa, prawach człowieka, a także zamrożonych aktywach Afganistanu.

Podczas rozmów– jak zaznacza rzecznik Departamentu Stanu Ned Price – przedstawiciele Stanów Zjednoczonych zwrócili uwagę na kwestie bezpieczeństwa i terroryzmu oraz bezpiecznego opuszczenia Afganistanu dla obywateli USA, innych obcokrajowców i afgańskich partnerów; zwrócili także uwagę na prawa człowieka. Jak powiedział talibski minister spraw zagranicznych Amir Khan Muttaqi, na spotkaniu Talibowie zażądali, aby USA odmroziło afgańskie aktywa, czyli 9 mld dolarów zamrożone w sierpniu.

– Nie należy podejmować walki o osłabienie obecnego rządu, ponieważ niestabilność w Afganistanie nie przyniosłaby nikomu korzyści – powiedział Muttaqi w wywiadzie dla Bakhtar.

Obu stronom zależało również na dyskusji na temat dostarczenia pomocy humanitarnej przez Waszyngton dla narodu afgańskiego. Podczas spotkania USA zobowiązała się także do dalszego wspierania afgańskiego programu szczepień przeciwko Covid-19.

– Rozmowy były szczere i profesjonalne, a delegacja USA powtórzyła, że ​​talibowie będą oceniani na podstawie swoich działań, a nie tylko słów – przekazał w oświadczeniu Departament Stanu USA.

Oprac: KR
Źródło: DPA
foto: Abdul Qahar Balkhi / Twitter

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama