50083923796_5a7392567e_k

USA odrzucają roszczenia Pekinu dot. Morza Południowochińskiego

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W poniedziałek Stany Zjednoczone odrzuciły roszczenia terytorialne Chin wobec terytoriów na Morzu Południowochińskim.

Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo w opublikowanym przez amerykańską administrację oświadczeniu podkreślił, że Chiny nie zaoferowały spójnej podstawy prawnej dla swoich ambicji na Morzu Południowochińskim i od lat stosują agresywne metody wobec innych państw nadbrzeżnych Azji Południowo-Wschodniej.

„Mówimy jasno: roszczenia Pekinu wobec terytoriów morskich na Morza Południowochińskim są całkowicie niezgodne z prawem, podobnie jak kampania zastraszania mająca na celu ich kontrolę” – powiedział Pompeo.

Stany Zjednoczone od dawna sprzeciwiają się ekspansywnym roszczeniom terytorialnym Chin na Morzu Południowochińskim, wysyłając okręty wojenne strategiczną drogą wodną, aby zapewnić gwarantowaną przez prawo morskie swobodę żeglugi.

„Świat nie pozwoli Pekinowi traktować Morza Południowochińskiego jako swojego morskiego imperium” – dodał Pompeo.

Chińska ambasada w Stanach Zjednoczonych oświadczyła we wtorek, że oskarżenie Waszyngtonu jest „całkowicie nieuzasadnione”. „Pod pretekstem zachowania stabilności (USA) napinają mięśnie, pobudzają napięcie i podżegają do konfrontacji w regionie” – napisano.

Według France 24 o znaczeniu oświadczenia USA świadczyć będzie reakcja innych państw regionu, w których imieniu Stany Zjednoczone de facto występują.

Stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Chinami stają się coraz bardziej napięte. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy relacje zdominowane były oskarżeniami o pochodzenie koronawirusa, ściślejszą kontrolą nad Hongkongiem i represjami wobec społeczności muzułmańskiej w Chinach. Chiny gospodarują ponad 90 proc. bogatych energetycznie terenów Morza Południowochińskiego, ale Brunei, Malezja, Filipiny, Tajwan i Wietnam również domagają się swobodnego dostępu do tego obszaru.

Oprac. Mateusz Krawczyk

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać