48723729892_9752acc951_k

USA nakazują zamknięcie chińskiego konsulatu w Houston

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Stany Zjednoczone zdecydowały o zamknięciu chińskiego konsulatu w Houston, pozostawiając stronie chińskiej trzy dni na opuszczenie terenu budynku. Rzeczniczka Departamentu Stanu Morgan Ortagus przekazała, że oficjalnym powodem decyzji USA jest „ochrona amerykańskiej własności intelektualnej i prywatnych informacji Amerykanów”.

„Stany Zjednoczone nie będą tolerować łamania przez ChRL naszej suwerenności i zastraszania naszych obywateli, tak jak nie tolerowaliśmy nieuczciwych praktyk handlowych ChRL, kradzieży amerykańskich miejsc pracy i innych skandalicznych zachowań” – dodała.

Chiny jako pierwsze poinformowały w środę, że Stany Zjednoczone nakazały zamknięcie konsulatu w Houston. Nieoficjalny chiński urzędnik cytowany przez Associated Press nazywa to posunięcie oburzającym, nieuzasadnionym oraz sabotującym relacje Chin i USA.

Rzecznik MSZ ChRL Wang Wenbin potępił działanie Stanów Zjednoczonych. Ostrzegł o zdecydowanych środkach zaradczych, jeśli Stany Zjednoczone nie zmienią swojej decyzji.„Zamknięcie chińskiego konsulatu generalnego w Houston to bezprecedensowa eskalacja działań amerykańskiej administracji przeciwko Chinom” – powiedział Wang na codziennym spotkaniu prasowym.

Według strony internetowej chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych, oprócz ambasady w Pekinie, USA mają pięć konsulatów w Chinach kontynentalnych. Znajdują się w Szanghaju, Kantonie, Chengdu, Wuhan i Shenyang. Tymczasem Houston Chronicle poinformował o kierowanych do lokalnej policji doniesieniach o pożarze w chińskim konsulacie. Świadkowie twierdzą, że ludzie palą papier w czymś, co wyglądało na kosze na śmieci. Policja w Houston poinformowała, że funkcjonariusze odpowiedzieli na wezwanie, potwierdzili, że na zewnętrznym dziedzińcu zaobserwowano dym, jednak nie wolno im było wchodzić do budynku.

Oprac. MKr
foto: Ron Przysucha

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać