download (2)

USA domaga się dodatkowych sankcji na Koreę Północną

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Stany Zjednoczone domagają się nałożenia dodatkowych sankcji na Koreę Północną w odpowiedzi na ostatnie testy rakietowe. Wcześniej Waszyngton ogłosił własne sankcje na osoby zaangażowane w północnokoreański program rakiet balistycznych.
Reklama

O amerykańskiej propozycji sankcji wobec Pjongjangu poinformowała ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield. „Stany Zjednoczone proponują ONZ-etowskie sankcje w odpowiedzi na sześć testów rakiet balistycznych od września 2021 roku, z których każdy stanowił naruszenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa” – napisała na Twitterze.

Amerykańskie ministerstwo skarbu ogłosiło objęcie sankcjami sześciu obywateli Korei Północnej oraz Rosjanina i firmę z Rosji w związku z ich udziałem w rozwijaniu programu rakietowego i broni masowego rażenia reżimu w Pjongjangu.

Sankcję dotyczą dwóch obywateli KRL-D mieszkających w Rosji i czterech koreańskich rezydentów Chin. Wszyscy mieli udział w zakupach materiałów i technologii na potrzeby rozwoju programu broni masowego rażenia. Dodatkowo restrykcje nałożono na Rosjanina Romana Alara i rosyjską firmę Parsek za „działania lub transakcje, które materialnie przyłożyły się do proliferacji broni masowego rażenia”.

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, do nałożenia restrykcji doszło dzień po tym, jak reżim w Pjongjangu przeprowadził drugi w tym roku test rakiety hipersonicznej.

„Dzisiejsze działania są częścią trwających wysiłków Stanów Zjednoczonych przeciwko programom broni masowego rażenia i pocisków balistycznych” – powiedział podsekretarz skarbu Brian Nelson w wydanym komunikacie. „Ostatnie próby rakietowe KRL-D są dodatkowym dowodem na to, że Korea Północna rozwija zakazane programy mimo wezwań społeczności międzynarodowej do dyplomacji i denuklearyzacji” – dodał.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać