San Francisco, 2018

USA deklaruje gotowość do obrony Tajwanu

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Obronę Tajwanu w razie ewentualnego ataku przez Chiny zadeklarował w czwartek prezydent USA Joe Biden, dodając, że Stany Zjednoczone są do tego zobowiązane.
Reklama

Do tej  pory Stany Zjednoczone – mimo pomocy w umacnianiu obrony Tajwanu – nie określały swojej pozycji w sporze między Tajwanem a Chinami. W czwartkowym wystąpieniu podczas spotkania z wyborcami za pośrednictwem transmisji CNN, prezydent przekazał, że kraj jest zobowiązany do pomocy Tajwanowi w czasie zagrożenia.

– Rząd USA zademonstrował, poprzez faktyczne działania, swoje solidne poparcie dla Tajwanu – powiedział rzecznik biura prezydenckiego Tajwanu Xavier Chang.

Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję, wielokrotnie deklarując zamiar „odzyskania” terytorium, także – jeśli będzie to konieczne – wykorzystując środki militarne. Tajwan nie ogłosił oficjalnej niepodległości – co miałoby być przekroczeniem „czerwonej linii” dla Pekinu – jednak posiada własne struktury rządowe.

Źródło: FRANCE24 PAP
foto: Ken Walton / Flickr

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać