EC364163-74B1-4063-B5D3-FBAFAB828E16

USA apelują, aby Indie potępiły utrzymującą się przemoc na tle religijnym

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Coroczny raport Departamentu Stanu na temat wolności religijnej wymienia ataki na muzułmanów i chrześcijan w najludniejszym kraju świata. Stany Zjednoczone apelują, aby Indie potępiły utrzymującą się przemoc na tle religijnym, poinformował wysoki rangą urzędnik rządowy, na miesiąc przed wizytą państwową premiera Narendry MODIEGO.

Departament Stanu USA opublikował w poniedziałek roczny raport na temat wolności religijnej, w którym wymieniono ataki na mniejszości religijne, w tym muzułmanów i chrześcijan. Wysoki rangą urzędnik amerykański, informujący dziennikarzy o raporcie pod warunkiem zachowania anonimowości, mówił o „ogromnym potencjale” Indii i powiedział, że jest „zasmucony ciągłymi ukierunkowanymi atakami” na mniejszości religijne w tym kraju. „Zachęcamy rząd do potępienia przemocy i pociągnięcia do odpowiedzialności tych, którzy angażują się w retorykę odczłowieczającą mniejszości religijne” – powiedział urzędnik.

Wśród obaw odnotowanych przez urzędnika znalazły się „otwarte wezwania do ludobójstwa muzułmanów, lincze i inne akty przemocy motywowane nienawiścią, ataki na miejsca kultu i wyburzanie domów, a w niektórych przypadkach bezkarność, a nawet ułaskawienie tych, którzy zaangażowali się w ataki na mniejszości religijne”. Urzędnik obiecał rozmawiać „bezpośrednio” z indyjskimi urzędnikami oraz dziennikarzami, którzy każdego dnia narażając własne życie informują o atakach.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać