Reklama
Reklama
Secretary of Defense Lloyd J. Austin III delivers remarks to Department of Defense personnel, with President Joe. Biden and Vice President Kamala Harris, the Pentagon, Washington, D.C., Feb. 10, 2021. (DoD photo by Lisa Ferdinando)

Urzędnicy amerykańscy udają się do Europy, aby wzmocnić sojusz transatlantycki wobec Rosji, Chin i Iranu

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W tym tygodniu urzędnicy amerykańscy są w Europie, aby zabiegać o sojusznicze wsparcie w konflikcie z Iranem i Chinami, a także wobec niedawnych posunięć Rosji na granicy z Ukrainą. Sekretarz obrony USA Lloyd Austin przybył do Berlina podczas inauguracyjnej podróży po Europie, a sekretarz stanu Antony Blinken udał się we wtorek do Brukseli na rozmowy na temat Ukrainy i wojsk NATO w Afganistanie.
Reklama

Prawie rok po tym, jak prezydent Donald Trump nakazał tysiącom żołnierzy opuszczenie Niemiec, ograniczając serię niepowodzeń w stosunkach USA z głównymi sojusznikami, sekretarz obrony USA Lloyd Austin rozpoczął inauguracyjną podróż po Europie. Austin przybył do Berlina w poniedziałek w związku z nowo powstałym kryzysem w relacjach z Iranem, który w poniedziałek obwinił Izrael o niedawny atak na jego podziemną elektrownię jądrową w Natanz. Izrael nie potwierdził ani nie zaprzeczył zaangażowaniu, ale mimo to atak zagraża trwającym w Europie rozmowom w sprawie porozumienia nuklearnego.

Stawką wizyty Austina jest także przyszły kierunek zobowiązań obronnych USA w Europie w okresie rosnącego zaniepokojenia rosyjską interwencją wojskową na peryferiach NATO, w tym gromadzeniem sił rosyjskich w pobliżu granicy z Ukrainą. Sekretarz stanu USA Antony Blinken udał się do Europy, aby omówić z sojusznikami USA sytuację na Ukrainie, a także politykę administracji USA wobec dalszego wycofywania wojsk z Afganistanu.

Stany Zjednoczone szukają również europejskiego wsparcia dla swojego podejścia do przeciwdziałania agresji Chin na całym świecie oraz dla wysiłków na rzecz przywrócenia międzynarodowego porozumienia określającego ograniczenia irańskiego programu nuklearnego.

Austin przybył do stolicy Niemiec w poniedziałek wieczorem i we wtorek odbędzie rozmowy z wyższymi urzędnikami rządowymi. W tym tygodniu odwiedzi również kwaterę główną NATO w Belgii i spotka się z brytyjskimi urzędnikami obrony w Londynie. Swoją podróż rozpoczął w niedzielę do Izraela, gdzie podkreślał wsparcie obronne USA podczas spotkań z premierem Benjaminem Netanjahu i ministrem obrony Bennym Gantzem.

Austin, były czterogwiazdkowy generał armii, którego doświadczenie wojskowe za granicą dotyczyło głównie Iraku, poinformował o rozmieszczeniu 500 dodatkowych żołnierzy USA w Niemczech. O planach tych szef Pentagonu poinformował po spotkaniu z niemiecką minister obrony narodowej Annegret Kramp-Karrenbauer.

Podczas swojej pierwszej wizyty w kwaterze głównej NATO w Brukseli od czasu objęcia urzędu, Austin spotka się z sekretarzem generalnym Jensem Stoltenbergiem, który w dniu inauguracji prezydenta Joe Bidena oświadczył, że przybycie nowej administracji oznaczało „początek nowego rozdziału w Sojuszu Transatlantyckim”.

W szerszej perspektywie europejscy sojusznicy pozostają niepewni, jak na ich stosunki obronne i bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi wpłynie dążenie Bidena do większego skupienia się na Chinach jako głównym zagrożeniu dla bezpieczeństwa USA. Ta zmiana w myśleniu Stanów Zjednoczonych rozpoczęła się za czasów administracji Obamy, która ogłosiła „zwrot” w kierunku Azji. Waszyngton dostosował się dyplomatycznie i retorycznie, zapewniając Europejczyków, że to tylko „przywrócenie równowagi”. Administracja Trumpa dodatkowo podkreślała rolę Chin, jako głównego zagrożenie dla bezpieczeństwa światowego.

Oprac. MKr
Źródło: AP, France 24
foto: U.S. Secretary of Defense

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama
Reklama