valve-164969_1280

UOKiK nakłada ponad 29 mld zł kary dla Gazpromu i ponad 234 mln zł na pięć spółek uczestniczących w Nord Stream 2

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Prezes UOKiK nałożył we wtorek ponad 29 mld zł kary na Gazprom i ponad 234 mln zł na pięć pozostałych spółek uczestniczących w budowie Nord Stream 2. Prezes urzędu ochrony konkurencji i konsumentów nakazał też rozwiązać umowy zawarte na finansowanie gazociągu Nord Stream 2- podał w środę Urząd. Jest to najwyższa kara dotąd nałożona na Gazprom przez UOKiK.

W ocenie Urzędu realizacja projektu stanowi złamanie przepisów prawa oraz reguł uczciwej konkurencji, którego konsekwencją jest zwiększanie uzależnienia odbiorców gazy na rynku wewnętrznym od jednego dostawcy – Gazpromu. UOKiK przypomniał, że dwa lata temu w tej sprawie postawiono zarzuty sześciu firmom: Gazpromowi, Engie Energy, OMV, Shell, Uniper i Wintershall.

– Nie znalazłem żadnych okoliczności łagodzących – powiedział Tomasz CHRÓSTNY, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dodał, że działania szczęściu spółek wywarły negatywny wpływ na konkurencję na rynku gazu ziemnego w Polsce. Zdaniem UOKiK uruchomienie NS2 zagrozi ciągłości dostaw gazu ziemnego do Polski, a wysoce prawdopodobny jest również wzrost cen surowca, którym zostaną obciążeni polscy konsumenci.

– Realizacja tego przedsięwzięcia zwiększa zależność ekonomiczną od rosyjskiego gazu nie tylko Polski, ale i innych krajów europejskich – podkreślił Chróstny. W ocenie UOKIK pod względem bezpieczeństwa energetycznego projekt dzieli ten Europę na dwie części, z granicą na Odrze. Dlatego nałożenie kary mają nakłonić strony do przestrzegania prawa, jak i zniechęcić w przyszłości inne podmioty do podobnych zachowań naruszających prawo antymonopolowe. – Skorzystaliśmy ze wszystkich przysługujących nam narzędzi – dodał Chróstny.

Jak podał Urząd, ponieważ spółki finansujące gazociąg działały umyślnie, zostały ukarane maksymalnymi sankcjami finansowymi wynoszącymi w każdym przypadku 10 proc. rocznego obrotu: Gazprom – 29 mld; Engie Energy – 55 mln; Uniper – 29 mln; OMV – 87 mln; Shell – 30 mln oraz Wintershall – 30,7 mln. Ponadto prezes UOKiK nakazał stronom rozwiązanie umów zawartych, by finansować gazociąg, co ma pozwolić na przywrócenie stanu konkurencji sprzed dokonania koncentracji. Spółki mają teraz 30 dni od otrzymania decyzji na rozwiązanie kontraktu, a w przypadku zaskarżenia decyzji do sądu od jej uprawomocnienia. Gazprom zapowiedział odwołanie od decyzji.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać