CE1D43A6-DFD6-496E-A6D3-23586E5A89A1

Ukraina walczy z Rosją – prezydent RPA informuje o misji pokojowej

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Prezydent RPA Cyril RAMAPHOSA poinformował, że prezydenci Rosji i Ukrainy zgodzili się na przyjęcie delegacji państw afrykańskich w celu znalezienia „pokojowego rozwiązania sytuacji”.

Wśród krajów, które wyszły z inicjatywą misji pokojowej są Egipt, Zambia, Kongo, Senegal, Uganda i RPA. Kijów i Moskwa nadal nie skomentowały tej zapowiedzi. Według prezydenta Republiki Południowej Afryki Cyrila RAMAPHOSY o misji pokojowej zostały poinformowane zarówno Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, jak i sekretarz generalnego ONZ. Żaden z krajów wymienionych przez RAMAPHOSĘ nie skomentował jeszcze tych doniesień. Przypomnijmy, że negocjacje między Rosją a Ukrainą odbyły się ostatnio w marcu ubiegłego roku.

Z kolei włoska agencja ANSA informuje, że Węgry zablokowały ósmą transzę pomocy finansowej o wartości 500 mln euro z Europejskiego Instrumentu na Rzecz Pokoju (EPF), przeznaczoną na broń dla Ukrainy. Węgierskie media ujawniają przyczyny decyzji rządu Victora ORBANA i podkreślają, że powodem takiego stanowiska jest wypowiedź prezydenta Wołodymyra ZEŁENSKIEGO. „Groźba prezydenta Ukrainy Wołodymyra ZEŁENSKIEGO wysadzenia ropociągu Przyjaźń jest oburzająca, dlatego węgierski rząd blokuje środki z Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju dla Ukrainy” — mówił jeden z członków węgierskiego rządu.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać