UE: zielone światło dla dalszych sankcji wobec Białorusi

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Ministrowie spraw zagranicznych państw UE poczas wideokonferencji dali zielone światło dla prac nad trzecią listą sankcji wobec przedstawicieli władz Białorusi dopuszczających się przemocy wobec protestujących.

Na obecnym etapie nie ma listy nazwisk, a prace nad nią prowadzić będą odpowiednie grupy robocze – informuje PAP powołując się na źródło unijne. Według dostępnych informcji, nowa lista sankcji zostanie przyjęta najwcześniej w grudniu, a prace nad nimi zostały przyśpieszone po śmiertelnym pobiciu 31-letniego Ramana Bandarenki przez służby białoruskiego aparatu represji.

W piątek Unia Europejska potępiła doprowadzenie do śmierci Bandarenki. Jak napisał w oświadczeniu rzecznik szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrela, 12 listopada Bandarenka zmarł po kilkugodzinnej operacji w szpitalu w Mińsku w wyniku poważnych obrażeń, spodowanych „według doniesień brutalnością ubranych po cywilnemu policjantów”.

„UE solidaryzuje się z wszystkimi Białorusinami, którzy ucierpieli i nadal cierpią z rąk białoruskich władz w następstwie sfałszowanych wyborów prezydenckich z 9 sierpnia. UE nadal zdecydowanie potępia przemoc, jaką władze Białorusi stosują wobec pokojowych demonstrantów, osób zaangażowanych w ruch prodemokratyczny, niezależnych mediów, przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i zwykłych obywateli Białorusi” – podkreślił rzecznik.

6 listopada weszła w życie druga lista unijnych sankcji wobec przedstawicieli Białorusi, w tym Aleksandra Łukaszenki, za sfałszowanie wyborów prezydenckich i przemoc wobec protestujących. Nowa lista obejmuje 15 przedstawicieli władz Białorusi. Osoby te objęte są zakazem wjazdu do UE i zamrożeniem aktywów.

 

foto: Sylwester Krawczyk – Fotografia

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać