ECPM & ECI CONFERENCE - ' From Balfour Declaration to Start-Up Nation:How can Europe and Israel prepare for the Future ? '

UE zatwierdza Krajowy Plan Odbudowy

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Ministrowie finansów Unii Europejskiej podczas posiedzenia Rady UE w piątek 17 czerwca zatwierdzili polski Krajowy Plan Odbudowy.
Reklama

Ministrowie finansów Unii Europejskiej spotkali się dzisiaj w Luksemburgu, aby osiągnąć porozumienie w sprawie polskiego Krajowego Planu Odbudowy (KPO) i dyrektywy wdrażającej przełomowe przepisy będące następstwem ubiegłorocznego międzynarodowego porozumienia zawartego na forum OECD. 136 krajów poparło wówczas nową minimalną efektywną stawkę podatku od osób prawnych wynoszącą 15% dla dużych przedsiębiorstw, znaną jako II filar.

Polska miała wycofać swój sprzeciw wobec dyrektywy, którą Bruksela chce wykorzystać do wprowadzenia minimalnej stawki podatku od osób prawnych w wysokości 15 procent, eliminując tym samym długotrwałą przeszkodę dla wprowadzenia tego rozwiązania w UE. Jak podaje Financial Times Warszawa już wcześniej sygnalizowała gotowość do zaakceptowania tego środka na spotkaniu ministerialnym. Jednak w tym tygodniu Węgry zgłosiły w ostatniej chwili zastrzeżenia, ostrzegając, że „nie są entuzjastycznie nastawione” do najnowszych propozycji podatkowych.

Według filaru I tego samego porozumienia OECD zmusiłby 100 największych na świecie firm międzynarodowych do deklarowania zysków i płacenia wyższych podatków w krajach, w których prowadzą działalność. Mathias Cormann, sekretarz generalny OECD, powiedział w zeszłym miesiącu, że przełomowe porozumienie, podpisane w październiku 2021 roku, wejdzie w życie najwcześniej w 2024 roku. Pierwotnie zakładano, że zostanie ono wdrożone w 2023 roku. UE pracuje nad przełożeniem porozumienia w sprawie II filaru na prawo krajowe za pomocą dyrektywy, która będzie wymagała jednomyślnej zgody. Urzędnicy UE na których powołuje się Financial Times twierdzą, że Polska wcześniej wstrzymywała się z decyzją z powodu odmowy zatwierdzenia przez Komisję Europejską jej planu odbudowy w wysokości 36 mld euro.  Jednak porozumienie w sprawie KPO, zawarte w tym miesiącu między przewodniczącą Komisji Ursulą von der Leyen a polskim premierem Mateuszem Morawieckim, usunęło tę przeszkodę.

Polski Krajowy Plan Odbudowy został zaakceptowany pomimo uwag zgłoszonych przez cztery państwa członkowskie UE: Belgie, Holandię, Danię i Szwecję. We wspólnym oświadczeniu państwa te wyraziły zaniepokojenie, że kamienie milowe nie przewidują automatycznego przywrócenia do pracy wszystkich sędziów zwolnionych i zawieszonych w czynnościach z naruszeniem wymogu niezawisłości sędziowskiej, co wynika z odpowiedniego orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Wzywamy Polskę do spełnienia niezbędnych warunków dotyczących niezawisłości sądownictwa przed złożeniem wniosku o pierwszą płatność.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać