Nowe kryteria mogą potencjalnie ograniczyć eksport szczepionek do krajów takich jak Wielka Brytania, które produkują własne szczepionki, ale z kolei nie przesyłają dawek do UE. „Przyjęliśmy dziś dwie poprawki do istniejącego mechanizmu” – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.
Wzmocnienie mechanizmu zakłada, że w ramach decyzji dotyczącej zezwolenia na eksport kraje UE i KE powinny rozważyć, czy kraj docelowy ogranicza swój własny eksport szczepionek na mocy prawa lub w inny sposób. Drugie kryterium to odpowiedź na pytanie, czy warunki epidemiczne panujące w kraju, do którego mają trafić szczepionki, są lepsze czy gorsze niż w UE. Posunięcie to zdaniem urzędników UE może uderzyć w eksport szczepionek AstraZeneca i Johnson & Johnson. Wysyłanie szczepionek za granicę może również zostać wstrzymane, jeśli kraje produkujące szczepionki, takie jak Wielka Brytania i Stany Zjednoczone, zabronią eksportu swoich remediów do UE.
„Podczas gdy nasze państwa członkowskie stoją w obliczu trzeciej fali pandemii i nie każda firma realizuje swoje kontrakty, UE jest jedynym dużym producentem z OECD, który nadal eksportuje szczepionki na dużą skalę do kilkudziesięciu krajów. Ale otwarte drogi powinny przebiegać w obu kierunakach. Dlatego Komisja Europejska wprowadzi zasady wzajemności i proporcjonalności do istniejącego mechanizmu autoryzacji UE” – powiedziała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.
UE zastosowała w tym miesiącu mechanizm kontroli eksportu, ustanowiony pod koniec stycznia, w celu zablokowania dostawy szczepionki AstraZeneca do Australii. Mechanizm ten można uruchomić tylko wtedy, gdy firmy nie osiągają zakontraktowanych kwartalnych celów dostaw. Blok nastąpił po ogłoszeniu przez AstraZeneca gwałtownych cięć w dostawach do UE w pierwszym kwartale. Dzięki poprawkom, które zostaną przyjęte w środę, UE będzie mogła blokować eksport, aby objąć nim firmy, które przestrzegają swoich kwartalnych kontraktów, ale opóźniają dostawy do końca okresu – powiedział urzędnik, który poprosił o zachowanie anonimowości. Firma Johnson & Johnson, która zobowiązała się do dostarczenia 55 milionów dawek do UE w okresie od kwietnia do czerwca, planuje rozpocząć dostawy w drugiej połowie kwietnia. Firma powiedziała urzędnikom UE, że problemy z produkcją mogą utrudnić osiągnięcie celu na drugi kwartał.
Moderna i Pfizer / BioNTech również miały opóźnienia w dostawach szczepionek do UE, chociaż są one gotowe osiągnąć ogólne cele założone na pierwszy kwartał.