{1C3485AF-4F13-C143-A17E-ABE07438A9B3}

UE zaostrza ograniczenia eksportowe szczepionek Covid-19

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Unia Europejska zaostrzyła w środę mechanizm kontroli eksportu szczepionek, wprowadzając zasadę proporcjonalności i wzajemności jako nowe kryteria, które należy wziąć pod uwagę przy wydawaniu zezwolenia na eksport szczepionek poza UE.
Reklama

Nowe kryteria mogą potencjalnie ograniczyć eksport szczepionek do krajów takich jak Wielka Brytania, które produkują własne szczepionki, ale z kolei nie przesyłają dawek do UE. „Przyjęliśmy dziś dwie poprawki do istniejącego mechanizmu” – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.

Wzmocnienie mechanizmu zakłada, że w ramach decyzji dotyczącej zezwolenia na eksport kraje UE i KE powinny rozważyć, czy kraj docelowy ogranicza swój własny eksport szczepionek na mocy prawa lub w inny sposób. Drugie kryterium to odpowiedź na pytanie, czy warunki epidemiczne panujące w kraju, do którego mają trafić szczepionki, są lepsze czy gorsze niż w UE. Posunięcie to zdaniem urzędników UE może uderzyć w eksport szczepionek AstraZeneca i Johnson & Johnson. Wysyłanie szczepionek za granicę może również zostać wstrzymane, jeśli kraje produkujące szczepionki, takie jak Wielka Brytania i Stany Zjednoczone, zabronią eksportu swoich remediów do UE.

„Podczas gdy nasze państwa członkowskie stoją w obliczu trzeciej fali pandemii i nie każda firma realizuje swoje kontrakty, UE jest jedynym dużym producentem z OECD, który nadal eksportuje szczepionki na dużą skalę do kilkudziesięciu krajów. Ale otwarte drogi powinny przebiegać w obu kierunakach. Dlatego Komisja Europejska wprowadzi zasady wzajemności i proporcjonalności do istniejącego mechanizmu autoryzacji UE” – powiedziała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

UE zastosowała w tym miesiącu mechanizm kontroli eksportu, ustanowiony pod koniec stycznia, w celu zablokowania dostawy szczepionki AstraZeneca do Australii. Mechanizm ten można uruchomić tylko wtedy, gdy firmy nie osiągają zakontraktowanych kwartalnych celów dostaw. Blok nastąpił po ogłoszeniu przez AstraZeneca gwałtownych cięć w dostawach do UE w pierwszym kwartale. Dzięki poprawkom, które zostaną przyjęte w środę, UE będzie mogła blokować eksport, aby objąć nim firmy, które przestrzegają swoich kwartalnych kontraktów, ale opóźniają dostawy do końca okresu – powiedział urzędnik, który poprosił o zachowanie anonimowości. Firma Johnson & Johnson, która zobowiązała się do dostarczenia 55 milionów dawek do UE w okresie od kwietnia do czerwca, planuje rozpocząć dostawy w drugiej połowie kwietnia. Firma powiedziała urzędnikom UE, że problemy z produkcją mogą utrudnić osiągnięcie celu na drugi kwartał.

Moderna i Pfizer / BioNTech również miały opóźnienia w dostawach szczepionek do UE, chociaż są one gotowe osiągnąć ogólne cele założone na pierwszy kwartał.

Oprac. Mkr
Źródło: FRANCE 24 PAP
foto: Unia Europejska

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama