Tzw. „paszporty szczepionkowe” obowiązują we wszystkich krajach UE, Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Lichtensteinie od 1 lipca. Certyfikaty mogą pobrać osoby w pełni zaszczepione (szczepionkami BioNTech/Pfizer, AstraZeneca, Moderna lub Johnson & Johnson) lub po przebytej infekcji, albo po otrzymaniu ujemnego wyniku testu na COVID-19. Dokument dostępny jest zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej, a jego wdrożenie ma za zadanie wyeliminowanie konieczności poddawania się kwarantannie lub przeprowadzenia wielokrotnych badań w trakcie podróży między krajami udostępniającymi certyfikat.
– Zalecamy wszystkim państwom członkowskim korzystanie z takiego narzędzia nie tylko w ramach prawa o swobodnym przepływie, ale także do wszystkich możliwych zastosowań krajowych: chodzenia na koncerty, festiwale, do teatrów, restauracji – powiedział komisarz UE ds. Sprawiedliwości, Didier Reynders.
Wprowadzenie Unijnego Certyfikatu COVID nie rozwiązuje jednak wszystkich problemów związanych z przekraczaniem granic w ramach UE. Obserwuje się globalny wzrost zakażeń koronawirusem – szczególnie wariantem Delta (zaobserwowanym w Indiach). Kraje członkowskie mogą regulować działanie „paszportu szczepionkowego” w granicach państwa. Niemcy już ogłosiły zakaz przyjazdów podróżnych z Portugalii, gdzie dominują zakażenia wariantem Delta. Państwa Europy ograniczają także podróże dla krajów nie wdrażających certyfikatów; m.in. dla podróżnych z Wielkiej Brytanii, gdzie wskaźnik zakażeń jest siedmiokrotnie wyższy niż w UE (ograniczenia w tym tygodniu zwiększyły Portugalia, Hiszpania i Malta).
WHO ostrzega przed trzecią falą koronawirusa w Europie, gdzie w ubiegłym tygodniu liczba nowych przypadków wzrosła o 10 proc. – Dzieje się tak w kontekście szybko zmieniającej się sytuacji. Nowy wariant Delta [wzrasta] w regionie, w którym pomimo wysiłków państw członkowskich, miliony pozostają nieszczepione – powiedział szef WHO w Europie, Hans Kluge.
Z ostatniego tygodniowego raportu WHO o stanie epidemiologicznym na świecie (29 lipca) wynika, że liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2 wzrosła o 2,6 mln w przeciągu tygodnia (dane z 21-27 lipca), przy czym odnotowano ponad 57 tys. zgonów. Z gwałtownym wzrostem zakażeń mierzy się przede wszystkim Afryka, a krajami, które odnotowują największy przyrost zakażeń, są m.in. Indie (dzisiaj 48 786), Brazylia (dzisiaj ponad 43,8 tys.), Kolumbia (dzisiaj blisko 30 tys.), Argentyna (dzisiaj 22,7 tys.) czy Rosja (20,6 tys.). Polska odnotowała dzisiaj 98 nowych zakażeń koronawirusem.