UE przyznaje Ukrainie status kraju kandydującego

UE przyznaje Ukrainie status kraju kandydującego

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Na czwartkowym szczycie w Brukseli przywódcy 27 krajów UE uzyskali wymaganą jednogłośną zgodę na przyznanie Ukrainie statusu kraju kandydującego.
Reklama

Posunięcie to nastąpiło cztery miesiące od momentu, Władimir Putin wydał rozkaz wkroczenia swoich wojsk na Ukrainę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelenskij wyraził wdzięczność na Twitterze i oświadczył: „Przyszłość Ukrainy jest w UE”. „Dziś jest dobry dzień dla Europy” – napisała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

UE przyznała również status kandydata Mołdawii.

Ukraina złożyła wniosek o członkostwo niecały tydzień po inwazji Moskwy 24 lutego. Czwartkowa decyzja była niezwykle szybka, jak na powolne podejście UE do rozszerzania Unii. Jednak wojna i prośba Ukrainy o przyspieszenie rozpatrzenia wniosku nadały sprawie pilny charakter. Aby uzyskać członkostwo w UE, kraje muszą spełnić szereg szczegółowych warunków ekonomicznych i politycznych, w tym zobowiązać się do przestrzegania zasad państwa prawa i innych zasad demokracji.

Parlament Europejski poparł kandydaturę Ukrainy na kilka godzin przed rozpoczęciem szczytu, przyjmując rezolucję, w której wezwał rządy państw UE do „niezwłocznego działania” i „sprostania historycznej odpowiedzialności”.

Status kandydata do UE nie daje automatycznego prawa do wstąpienia do bloku i nie daje żadnych natychmiastowych gwarancji bezpieczeństwa. Jednak po uzyskaniu członkostwa dany kraj jest objęty klauzulą traktatową UE, która mówi, że jeśli kraj członkowski padnie ofiarą zbrojnej agresji, pozostałe kraje UE są zobowiązane do udzielenia mu pomocy wszelkimi dostępnymi środkami.

Brak sprzeciwu

Przywódcy UE zgodzili się również na uznanie „perspektywy europejskiej” dla Gruzji. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział, że UE będzie gotowa zatwierdzić jej status kandydata, gdy tylko zostaną rozwiązane „nierozwiązane kwestie priorytetowe”.

Premier Polski Mateusz Morawiecki napisał na Twitterze: „To wielki moment dla jedności Europy i obrony jej podstawowych wartości. Walka o wolność trwa nadal”.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać