europe-g5e3ade03f_1920

UE proponuje złagodzenie zasad handlu z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Umowa brexitowa, która utrudniła handel między Wielką Brytanią a Irlandią Północną, jest na nowo negocjowana. W środę UE złożyła Wielkiej Brytanii ofertę, która proponuje zniesienie kontroli handlu z Irlandią Północną.
Reklama

We wtorek David Frost, brytyjski minister ds. Brexitu, zaapelował o zmianę protokołu irlandzkiego dotyczącego Brexitu. Podkreślał on m.in., że rola Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) w nadzorowaniu protokołu musi się skończyć, a także wspomniał o zawieszeniu części protokołu za pomocą mechanizmu awaryjnego. Odpowiadając na apel, w środę Unia Europejska zaoferowała Wielkiej Brytanii pakiet środków mających na celu ułatwienie handlu.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maros Sefcovic zaproponował rozwiązania, którym miałaby być m.in. 80-procentowa redukcja kontroli detalicznych produktów rolno-spożywczych przybywających z Brytanii do Irlandii Północnej. Zmiana miałyby utworzyć skuteczny  „pas ekspresowy”, aby usprawnić handel na Morzu Irlandzkim.

– Z jednej strony przepływ towarów między Wielką Brytanią a Irlandią Północną będzie ułatwiony w przypadku towarów, które mają pozostać w Irlandii Północnej. Z drugiej strony należy wprowadzić solidne zabezpieczenia i mechanizmy monitorowania, aby upewnić się, że pozostaną one w Irlandii Północnej – zaznaczył Sefcovic.

Jak podają komentatorzy, Boris ​​Johnson prawdopodobnie zaakceptuje warunki postawione przez KE.

Oprac: KR
Źródło: DPA

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać