submarine-168884_1920

UE popiera Francję w krytyce porozumienie AUKUS

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych UE poparli Francję ws. sporu dotyczącego budowy okrętów podwodnych przez Australię, która w ubiegłym tygodniu anulowała realizację zamówienia dla Francji na rzecz budowy okrętów podwodnych z napędem atomowym w ramach partnerstwa z USA i Wielką Brytanią (AUKUS).

Po anulowaniu zamówienia przez Australię, Francja sprzeciwiła się paktowi AUKUS i oskarżyła administrację prezydenta USA Joe Bidena o kontynuowanie trendów Donalda Trumpa, dotyczących „unilateralizmu, nieprzewidywalności, brutalności i braku szacunku dla twojego partnera”.

Sprzeciw wobec porozumieniu poparła w poniedziałek UE. Unijni ambasadorowie odwołali przygotowania do inauguracyjnej rady ds. handlu i technologii, zaplanowanej na 29 września ze Stanami Zjednoczonymi. Spotkanie to miało inaugurować znaczący postęp w sojuszu transatlantyckim.

– Jedno z naszych państw członkowskich zostało potraktowane w sposób nie do zaakceptowania, dlatego musimy wiedzieć, co się stało i dlaczego – powiedziała w obronie Francji przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Ponadto we wtorek Niemcy przyłączyły się do Francji, krytykując „tajne negocjowanie paktu z Australią i Wielką Brytanią” przez Stany Zjednoczone. W ubiegłym tygodniu Australia anulowała zamówienie na konwencjonalne okręty podwodne z Francji, aby zamiast tego zbudować co najmniej osiem okrętów podwodnych o napędzie atomowym z amerykańską i brytyjską technologią, w ramach partnerstwa w zakresie bezpieczeństwa pod nazwą AUKUS.

Źródło: REUTERS

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama