49059841932_72421b0a84_k

UE podejmuje kroki prawne przeciwko Wielkiej Brytanii za złamanie umowy brexitowej

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Komisja Europejska wszczęła postępowanie prawne przeciwko Wielkiej Brytanii w związku z jej nową ustawą o rynku wewnętrznym. Wcześniej ostrzegła Zjednoczone Królestwo i wezwała do wycofania projektu ustawy do końca września.

– Komisja podjęła decyzję o wysłaniu wezwania do usunięcia uchybienia do rządu Wielkiej Brytanii. To pierwszy krok w postępowaniu w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego – powiedziała w czwartek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

– Ten projekt ustawy z samej swej natury stanowi naruszenie obowiązku dobrej wiary, określonego w umowie o wystąpieniu – dodała.

Ustawa o rynku wewnętrznym daje premierowi Borisowi Johnsonowi prawo do uchylenia postanowienia umowy o wystąpieniu, które nakładałoby na Irlandię Północną inne przepisy celne po Brexicie niż dla reszty Wielkiej Brytanii.

– Jeżeli zostanie przyjęty w takim stanie, w jakim jest, będzie w całkowitej sprzeczności z protokołem Irlandii / Irlandii Północnej – powiedziała w czwartek von der Leyen.

Pismo Komisji zwraca się do Wielkiej Brytanii z prośbą o dalsze informacje w ciągu miesiąca, co jest pierwszym krokiem w postępowaniu w sprawie naruszenia. Ostatecznie postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego może doprowadzić do nałożenia przez Trybunał Sprawiedliwości UE kary, ale proces ten trwa co najmniej kilka miesięcy.

Rezultatu można zatem oczekiwać dopiero po zakończeniu okresu przejściowego w Wielkiej Brytanii pod koniec roku.- Wyraźnie określiliśmy powody, dla których wprowadziliśmy środki związane z protokołem w Irlandii Północnej – powiedział rzecznik brytyjskiego rządu, zapowiadając, że rząd udzieli odpowiedzi komisji we właściwym czasie. – Musimy stworzyć sieć bezpieczeństwa prawnego, aby chronić integralność rynku wewnętrznego Wielkiej Brytanii, zapewnić ministrom możliwość wywiązania się ze swoich zobowiązań wobec Irlandii Północnej i chronić korzyści wynikające z procesu pokojowego – powiedział rzecznik.Anna Cavazzini, posłanka do Parlamentu Europejskiego z Partii Zielonych, z zadowoleniem przyjęła posunięcie komisji.

„Swoją ustawą o rynku wewnętrznym Boris Johnson nie tylko podważa umowę o wystąpieniu z UE, którą sam podpisał, ale także wstrząsa fundamentami porozumienia wielkopiątkowego i pokoju na irlandzkiej wyspie” – powiedziała.Decyzja Komisji Europejskiej pojawiła się w trakcie kolejnej rundy negocjacji między Wielką Brytanią i UE, które ma się zakończyć w piątek. Główny negocjator UE Michel Barnier ostrzegł, że porozumienie musi zostać osiągnięte najpóźniej do połowy października.

Źródło: DPA

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać