{1A4F66CC-B642-5746-8250-38080EBA36E9}

UE ograniczy eksport „wrażliwych” technologii do Hongkongu

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
UE ograniczy eksport „wrażliwego” sprzętu, który mógłby zostać wykorzystany do nadzoru policyjnego w Hongkongu w ramach wspólnej odpowiedzi wspólnoty wobec nowych chińskich przepisów bezpieczeństwa narodowego.
Reklama

Ministrowie spraw zagranicznych UE wyrazili „poważne zaniepokojenie” sytuacją w Hongkongu, mówiąc, że nowa ustawa ogranicza podstawowe wolności regionu. Ministrowie wezwali do podjęcia środków na szczeblu krajowym i unijnym w celu ograniczenia handlu, przeglądu zasad ekstradycji i wstrzymania wszelkich nowych negocjacji z Hongkongiem.

– Celem całego pakietu działań jest wyrażenie politycznego poparcia dla autonomii Hongkongu zgodnie z zasadą „jeden kraj, dwa systemy” – czytamy we wnioskach. – UE jest szczególnie zaniepokojona erozją praw i wolności, które miały pozostać chronione przynajmniej do 2047 r., brakiem gwarancji i jasności prawa oraz jego eksterytorialnymi przepisami.

Szef unijnej polityki zagranicznej Josep Borrell napisał na Twitterze, że skoordynowana reakcja UE jest „jasnym przesłaniem solidarności z narodem Hongkongu”. Niemcy tymczasem wstrzymały eksport sprzętu wojskowego i tak zwanych towarów podwójnego zastosowania do Hongkongu, tak jak ma to miejsce w przypadku Chin.

W odniesieniu do handlu we wspólnym oświadczeniu zaproponowano „dalszą kontrolę i ograniczenie wywozu szczególnego wrażliwego sprzętu i technologii do użytku w Hongkongu, w szczególności, gdy istnieją podstawy, aby podejrzewać niepożądane użycie technologii związane z represjami wewnętrznymi, przechwytywaniem komunikacji wewnętrznej lub cybernadzorem”.

Ministrowie spraw zagranicznych UE zgodzili się również rozważyć interwencje w sprawie przepisów wizowych i migracyjnych, a także traktatów ekstradycyjnych. Podobne przepisy wprowadziły już Wielka Brytania, Kanada i Australia.

Ministrowie dwa tygodnie temu ogłosili plany skoordynowanej reakcji, aby okazać poparcie dla autonomii Hongkongu.

– Przyglądamy się możliwościom dalszej analizy eksportu specyficznych i wrażliwych technologii do Hongkongu – powiedział wówczas Borrell cytowany przez POLITICO, dodając, że – niektóre państwa członkowskie mogą już ogłosić środki krajowe w ramach tego pakietu w nadchodzących dniach.

Wcześniej we wtorek wiceprezes wykonawcza Komisji Valdis Dombrovskis i komisarz ds. handlu Phil Hogan przeprowadzili wideokonferencję z wicepremierem Chin Liu He, na której omówili kwestie współpracy handlowej i gospodarczej.  Oficjalne oświadczenie wydane po rozmowach nie wspomina o środkach handlowych lub ekonomicznych mających na celu sankcjonowanie Chin za łamanie praw człowieka.

Oprac. Mateusz Krawczyk
foto: Unia Europejska

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama