{1A4F66CC-B642-5746-8250-38080EBA36E9}

UE ograniczy eksport „wrażliwych” technologii do Hongkongu

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
UE ograniczy eksport „wrażliwego” sprzętu, który mógłby zostać wykorzystany do nadzoru policyjnego w Hongkongu w ramach wspólnej odpowiedzi wspólnoty wobec nowych chińskich przepisów bezpieczeństwa narodowego.

Ministrowie spraw zagranicznych UE wyrazili „poważne zaniepokojenie” sytuacją w Hongkongu, mówiąc, że nowa ustawa ogranicza podstawowe wolności regionu. Ministrowie wezwali do podjęcia środków na szczeblu krajowym i unijnym w celu ograniczenia handlu, przeglądu zasad ekstradycji i wstrzymania wszelkich nowych negocjacji z Hongkongiem.

– Celem całego pakietu działań jest wyrażenie politycznego poparcia dla autonomii Hongkongu zgodnie z zasadą „jeden kraj, dwa systemy” – czytamy we wnioskach. – UE jest szczególnie zaniepokojona erozją praw i wolności, które miały pozostać chronione przynajmniej do 2047 r., brakiem gwarancji i jasności prawa oraz jego eksterytorialnymi przepisami.

Szef unijnej polityki zagranicznej Josep Borrell napisał na Twitterze, że skoordynowana reakcja UE jest „jasnym przesłaniem solidarności z narodem Hongkongu”. Niemcy tymczasem wstrzymały eksport sprzętu wojskowego i tak zwanych towarów podwójnego zastosowania do Hongkongu, tak jak ma to miejsce w przypadku Chin.

W odniesieniu do handlu we wspólnym oświadczeniu zaproponowano „dalszą kontrolę i ograniczenie wywozu szczególnego wrażliwego sprzętu i technologii do użytku w Hongkongu, w szczególności, gdy istnieją podstawy, aby podejrzewać niepożądane użycie technologii związane z represjami wewnętrznymi, przechwytywaniem komunikacji wewnętrznej lub cybernadzorem”.

Ministrowie spraw zagranicznych UE zgodzili się również rozważyć interwencje w sprawie przepisów wizowych i migracyjnych, a także traktatów ekstradycyjnych. Podobne przepisy wprowadziły już Wielka Brytania, Kanada i Australia.

Ministrowie dwa tygodnie temu ogłosili plany skoordynowanej reakcji, aby okazać poparcie dla autonomii Hongkongu.

– Przyglądamy się możliwościom dalszej analizy eksportu specyficznych i wrażliwych technologii do Hongkongu – powiedział wówczas Borrell cytowany przez POLITICO, dodając, że – niektóre państwa członkowskie mogą już ogłosić środki krajowe w ramach tego pakietu w nadchodzących dniach.

Wcześniej we wtorek wiceprezes wykonawcza Komisji Valdis Dombrovskis i komisarz ds. handlu Phil Hogan przeprowadzili wideokonferencję z wicepremierem Chin Liu He, na której omówili kwestie współpracy handlowej i gospodarczej.  Oficjalne oświadczenie wydane po rozmowach nie wspomina o środkach handlowych lub ekonomicznych mających na celu sankcjonowanie Chin za łamanie praw człowieka.

Oprac. Mateusz Krawczyk
foto: Unia Europejska

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać