{48434E15-7449-B240-82DC-338214A3F28A}

UE naciska na Chiny w sprawie dostępu do rynku wewnętrznego i praw człowieka podczas wirtualnego szczytu

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Unia Europejska wezwała w poniedziałek Chiny do dalszego otwierania swojego rynku wewnętrznego na europejskie firmy i udowodnienia, że naprawdę chcą w tym roku zawrzeć umowę inwestycyjną z blokiem państw europejskich, będącym największym partnerem handlowym Państwa Środka.

Po dwugodzinnej wideokonferencji niemiecka kanclerz Angela Merkel, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreślili, że naciskali na prezydenta Chin Xi Jinpinga w sprawie przestrzegania praw człowieka i potrzeby międzynarodowej współpracy w walce z pandemią koronawirusa. Będąc ekonomicznym konkurentem Chin, UE składająca się z 27 krajów starała się zrównoważyć swoje interesy handlowe z obawami o przestrzeganie praw człowieka w tym kraju. W ostatnich latach w relacjach między UE a Chinami wśród kwestii konfliktowych należy wyróżnić sytuacje mniejszości ujgurskiej w chińskiej prowincji Sinciang, a także prawnomiędzynarodowy status Honkgongu.

Von der Leyen, który przewodzi organowi wykonawczemu UE, zarządzającego polityką handlową w imieniu państw członkowskich, zauważyła, że rozmowy handlowe i inwestycyjne z chińskim partnerem zostały zintensyfikowane, ale pomimo pewnych postępów „pozostaje jeszcze wiele, wiele do zrobienia”.

– Rynek europejski jest otwarty. Firmy europejskie muszą mieć w zamian sprawiedliwy i równy dostęp do rynku chińskiego – powiedziała dziennikarzom przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Xi nie wziął udziału w konferencji prasowej po szczycie UE-Chiny. Von der Leyen dodała: – Widzimy, że nasi inwestorzy napotykają na zbyt wiele barier w kluczowych sektorach współpracy handlowej i inwestycyjnej. Dla nas (…) nie jest to tylko kwestia spotkanie w połowie drogi, ale przywrócenia równowagi. Chiny muszą nas przekonać, że warto zawrzeć umowę inwestycyjną.

Odnosząc się do kwestii praw człowieka, Charles Michel przewodniczący Rady Europejskiej, powiedział, że trójka liderów europejskich odbyła „dość intensywną dyskusję” z Xi, zwłaszcza na temat sytuacji w prowincji Sinciang. Michel powiedział, że Xi wydaje się być skłonny zezwolić dyplomatom europejskim na wizyty w regionie, aby zweryfikować sytuację przebywających tam mniejszości. Chińscy urzędnicy wielokrotnie zaprzeczali oskarżeniom o ludobójstwo, przymusową sterylizację i masowe przetrzymywanie prawie 1 miliona ujgurskich muzułmanów w Sinciangu.

Michel powiedział, że Europejczycy podkreślili również, że chińskie prawo dotyczące bezpieczeństwa narodowego w Hongkongu „nadal budzi poważne obawy”, oraz że należy szanować autonomię regionu i wysłuchać „demokratycznych głosów” w Hongkongu. Zachęcili również Xi, aby przyczynił się do pomocy w walce z pandemią koronawirusa – którą po raz pierwszy wykryto w chińskim mieście Wuhan pod koniec ubiegłego roku – i  do badań nad szczepionkami poprzez współpracę z organizacjami międzynarodowymi, takimi jak Światowa Organizacja Zdrowia.

Oprac. Mateusz Krawczyk
foto: Unia Europejska

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać