vaccine-5926664_1920

UE i AstraZeneca osiągnęły porozumienie ws. dostaw szczepionek

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Komisja Europejska i AstraZeneca poinformowały w piątek o osiągnięciu porozumienia w sprawie dostaw szczepionek przeciw COVID-19. Koncern ma dostarczyć 60 mln dawek jeszcze we wrześniu.

Porozumienie kończy także trwający od kwietnia spór sądowy w Brukseli. W postępowaniu UE oskarżyła AstraZenecę o nieprzestrzeganie umowy o dostawach szczepionek i brak wiarygodnego planu terminów dostaw.

W ramach ugody AstraZeneca zobowiązała się dostarczyć 60 mln dawek swojej szczepionki Vaxzevria do końca trzeciego kwartału tego roku, 75 mln do końca czwartego kwartału i 65 mln do końca pierwszego kwartału 2022 r. Porozumienie pozwoli członkom UE na przyspieszenie kampanii szczepień oraz – jak poinformowała komisarz UE ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Stella Kyriakides – na mocniejsze zaangażowanie UE w program COVAX.

– Istnieją znaczne różnice we wskaźnikach szczepień między naszymi państwami członkowskimi, a ciągła dostępność szczepionek, w tym szczepionek AstraZeneca, jest kluczowa – komentowała Kyriakides.

Komisja Europejska poinformowała, że zgodnie z nową umową z koncernem państwa członkowskie będą miały zapewnione regularne terminy dostaw. W przypadku opóźnień w dostawach, państwa otrzymają rabaty.

– Bardzo się cieszę, że udało nam się osiągnąć wspólne porozumienie, które pozwala nam iść naprzód i współpracować z Komisją Europejską w celu przezwyciężenia pandemii – powiedział wiceprezes wykonawczy ds. biofarmaceutyków w AstraZeneca Ruud Dobber.

Oprac. KR

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama