15590035538_0a0fdce6c7_k

Uchodźcy Rohingya zagrożeni podczas gdy cyklon Amphan zbliża się do Indii i Bangladeszu

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Władze w Bangladeszu przeniosły setki uchodźców Rohingya mieszkających na podatnej na powódź wyspie w Zatoce Bengalskiej do schronów szturmowych, podczas gdy super cyklon Amphan, najsilniejszy zanotowany w regionie zbliża się do granic kontynentu – donosi Reuters.

Oczekuje się, że wschodnia krawędź burzy zmierzającej do Bangladeszu i sąsiednich Indii uderzy w wyspę Bhasan Char, skąd przemieszczono 306 uchodźców Rohingya, członków prześladowanej mniejszości z Myanmaru. Wcześniej do podjęcia stosownych działań nawoływał władzę w Bangladeszu Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres.

Zagrożona ludność została przeniesiona na stały ląd, gdzie dołączyła do ponad miliona osób, które mieszkają w rozległych obozach poza miastem Bazar. Chociaż oczekuje się, że osada ta – największy na świecie obóz dla uchodźców – uniknie skutków cyklonu, poziom zagrożenia został podniesiony do dziewięciu z sześciu, co oznacza poważne zagrożenie. Pracownicy pomocy twierdzą, że cyklon może utrudnić kontrolę nad epidemią koronawirusa w obozach, które zgłosiły swoje pierwsze infekcje w zeszłym tygodniu.

„Już teraz ogromnym wyzwaniem jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa wśród uchodźców Rohingya mieszkających w zatłoczonych obozach, dzielących wodę i toalety”, powiedział Dipankar Datta, krajowy dyrektor organizacji charytatywnej Oxfam w Bangladeszu, cytowany przez agencję Reuters. Dodał w oświadczeniu, że infekcje przenoszone przez wodę i inne są również zagrożeniem.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać