refugees-welcome-2337656_1920

U siebie w różnych światach. Premiera filmu „Pomiędzy”

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Uciekali przed wojną, prześladowaniem, szukali szansy na lepszą edukację dla siebie i swoich dzieci. Bezpieczną przystań znaleźli w Polsce. W niedzielę 20 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy – święto, które ma upamiętniać odwagę i siłę uchodźców i uchodźczyń do stworzenia sobie nowego miejsca na ziemi. Z tej okazji w Warszawie zorganizowany zostanie pokaz filmu dokumentalnego „Pomiędzy” o imigrantkach i imigrantach we współczesnej Polsce. Premiera odbędzie się 20 czerwca o godzinie 18:00 na YouTube.

Desi pochodzi z małej wioski w Tybecie, zawsze chciała się kształcić. By dojść do szkoły, w której edukacja była na niskim poziomie, a dodatkowo stosowano kary cielesne, musiała iść cały dzień pieszo. Elmi pochodzi z Somali i był weterynarzem. Z kraju uciekł przed wojną domową, z dnia na dzień, tak jak stał wskoczył do łodzi. Kim przyjechał z Wietnamu na wymianę naukową, zakochał się i został. Miriam z rodziną opuściła Syrię, by szukać schronienia przed szalejącą wojną i przemocą. Zoi, pochodząca z Krymu, przyjechała na studia, i po aneksji Krymu nie czuje, że to nadal jest jej dom. Pięć osób o niezwykłej energii i sile zostały uchwycone w dokumencie Marty Bogdańskiej i Mayi Teryaki „Pomiędzy”. Film pokazuje, jak różne motywacje i doświadczenia, przywiodły wszystkich do jednego miejsca – do Polski. Film zostanie udostępniony szerokiej publiczności 20 czerwca o godzinie 18:00 na kanale Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie na YouTube.

– W temacie migracji, często jesteśmy zalewani informacjami o danych liczbowych, statystykach. Przy nich znikają osobiste historie, jednostkowe wybory. Rodzi się, więc obojętność, a ludziom łatwiej jest generalizować i upraszczać. Poprzez film chcemy pokazać konkretne osoby, które przyjechały do Polski i tu zamieszkały. Chcemy, żeby widz po obejrzeniu filmu postawił sobie pytania: czy polityka wobec uchodźców/uchodźczyń jest słuszna i ja sam powinienem się bać migrantów/migrantek, czy raczej im pomagać – mówi współtwórczyni filmu Marta Bogdańska.

Według danych Urzędu ds. Cudzoziemców z kwietnia 2021 r. ważne zezwolenia na pobyt w Polsce posiada aktualnie prawie 470 tys. osób głównie z Ukrainy, Białorusi i Gruzji. Jak podaje Urząd to wzrost o 5 proc. względem zeszłego roku. – Polska historycznie jest krajem wielu kultur i tożsamości, także cieszymy się, że ostatnie lata pokazują powrót do tradycyjnej polskiej otwartości. Chcielibyśmy, żeby szła za tym także tolerancja i akceptacja odmienności. Korzyść w sytuacji przyjmowania imigrantów jest przecież obopólna – kraj przyjmujący może pomóc imigrantom i imigrantkom w integracji, ale także odwrotnie, osoby przyjeżdżające wzbogacają społeczeństwo, dają szansę na budowania lepszej przyszłości opartej na otwartości i różnorodności – komentuje Joanna Maria Stolarek, dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie.

Dokument Marty Bogdańskiej i Mayi Teryaki pokazuje pięć osób w różnym wieku, różnej płci, odmiennej narodowości. Łączy ich jeden wspólny cel: wyruszyć do nowego, lepszego świata. Desi, Elmi, Kim, Miriam, Zoi, tak jak wielu imigrantów i imigrantek, pomimo braku znajomości kultury i języka, setki kilometrów od domu, musieli poradzić sobie w nowej rzeczywistości, zaadaptować do obcego świata. Wyruszyli ze swoich ojczyzn, zostawiając dorobek życia, często rodzinę i przyjaciół, by dać sobie i swoim najbliższym szansę na lepsze życie. Dokument opowiada o tym, co udało się im osiągnąć, a co stracili bezpowrotnie, o tym, jakie mają plany na przyszłość i czy w końcu odnaleźli swoją tożsamość pomiędzy krajami, kontynentami, czy jednak są zawieszeni gdzieś pomiędzy.

Film „Pomiędzy” jest częścią projektu Exilium, który Fundacja im. Heinricha Bölla w Warszawie realizuje aby pokazać zjawisko migracji jako integralny proces funkcjonowania nowoczesnych, zróżnicowanych społeczeństw w kontekście globalnych zależności. Projekt prowadzony jest we współpracy z doświadczonymi trenerkami i trenerami oraz aktorkami i aktorami. Zawiera on różnorodną ofertę bezpłatnych działań edukacyjnych poświęconych migracjom. Skierowany jest w pierwszej kolejności do młodzieży szkolnej, ale także do studentów i studentek oraz kadry pedagogicznej. Więcej informacji o Exilium na stronie: pl.boell.org/pl/o-migracji-w-polsce

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać