{7246DA13-C940-F944-8D36-B7B3BCE3A644}

Tygodnik „Wszystko co Najważniejsze”, wydanie 351. Piszą: Prof. Michel WIEVIORKA, Mateusz MORAWIECKI, Bernard GUETTA, Jarosław SZAREK, prof. Francois HARTOG, prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI, prof. Renato CRISTIN

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Kolejne wydanie „Wszystko Co Najważniejsze” – tygodnika w internecie – nr 351. Zapraszamy także po wydanie „papierowe” naszego miesięcznika – do EMPIKów, księgarni (w tym Księgarni Polskiej na Saint-Germain w Paryżu), oraz do Sklepu Idei – platformy wysyłkowej: www.SklepIdei.pl/wcn.
Niedziela, 13 grudnia 2020 r.
Nakład: 28 025 odbiorców
Kolejny już raz opowiadamy Polskę światu: tym razem w rocznicę Grudnia 1970 światowe media publikują artykuły o wspólnocie przeżyć Europy Środkowej w XX wieku, walce z komunizmem – nieznanej wojnie w sercu kontynentu. Piszą: Mateusz MORAWIECKI, Jarosław SZAREK, prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI, prof. Piotr BIŁOS, minister Michał KURTYKA, Bernard GUETTA, Imre MOLNAR, Juraj MARUSIAK, francuski socjolog prof. Michel WIEVIORKA, prof. Francois HARTOG czy włoski filozof prof. Renato CRISTIN. Wszystkie teksty dostępne są na naszych łamach, po polsku i w językach obcych. Warto je przeczytać, warto przekazać dalej.W tym wydaniu Tygodnika „Wszystko co Najważniejsze” patrzymy także w przyszłość. Agaton KOZIŃSKI, po niedawnym szczycie w Brukseli pisze o renesansie Unii międzyrządowej i tym, jak wiele grudniowe spotkanie zmienia w konstrukcji samej Unii, Angel GURRIA zaś, szef OECD, prognozuje że Polska z pandemii wyjdzie z mniejszą liczbą blizn niż pozostałe kraje kontynentu.Jak zawsze moc dobrych treści, moc czytania. Zapraszam do lektury!Michał KŁOSOWSKI
Sekretarz Redakcji „Wszystko Co Najważniejsze”

Agaton KOZIŃSKI
Renesans Unii międzyrządowej 

Agaton KOZIŃSKI: Renesans Unii międzyrządowejGrudniowy szczyt UE zmienia wiele, także w kwestii najbardziej zasadniczej: samej konstrukcji Unii. Europa wykonała kolejny krok w kierunku bliższej integracji. Ale jednocześnie wyraźnie widać, że nastąpił renesans międzyrządowej metody zarządzania Unią.


„Opowiadamy Polskę światu” w 50. rocznicę Grudnia’70 o wspólnocie przeżyć Europy Środkowej – nieznanej wojnie w sercu kontynentu

"Opowiadamy Polskę światu" w 50. rocznicę Grudnia'70 o wspólnocie przeżyć Europy Środkowej - nieznanej wojnie w sercu kontynentuKolejna odsłona akcji informacyjnej o Polsce, akcji o największych zasięgach prowadzonej na portalach informacyjnych, stronach redakcyjnych i w wydaniach papierowych pism opinii na całym świecie. Tym razem punktem wyjścia do „opowieści o Polsce” jest 50. rocznica Grudnia 1970 i rocznica stanu wojennego.


Mateusz MORAWIECKI
Nieznana wojna w sercu Europy 

Mateusz MORAWIECKI: Nieznana wojna w sercu EuropyNasza historia jest częścią dziejów Europy. Inspirującą, pouczającą i mogącą stanowić źródło siły i mądrości na trudne czasy.


Juraj MARUŠIAK
Idea komunizmu nigdy nie zdobyła poparcia wśród narodów Europy Środkowej i Wschodniej 

Juraj MARUŠIAK: Idea komunizmu nigdy nie zdobyła poparcia wśród narodów Europy Środkowej i WschodniejOpinia publiczna w Czechosłowacji w odniesieniu do okupacji tego kraju przez wojska Układu Warszawskiego była przeważnie prosowiecka, co było związane z pozytywnym obrazem Rosji w znacznej części społeczeństw słowackiego i czeskiego jeszcze z okresu odrodzenia narodowego w XIX wieku. Inaczej było w Polsce, która zawsze charakteryzowała się specyficznym poziomem wrogości wobec swojego wschodniego sąsiada.


Jarosław SZAREK
„Głęboko czujemy wspólnotę naszych losów”

Jarosław SZAREK: „Głęboko czujemy wspólnotę naszych losów”„Solidarność” miała świadomość, że jest zwieńczeniem oporu i walki z komunizmem prowadzonej przez kilkadziesiąt lat nie tylko w Polsce, ale także w całym sowieckim bloku, i trwa ona nadal. Stąd latem 1981 roku na zjeździe „Solidarności”, mającej blisko 10 mln członków, wystosowano apel do ludzi pracy Europy Wschodniej, zapewniając, iż „głęboko czujemy wspólnotę naszych losów”. Dokument wywołał histeryczną reakcję Moskwy, ale był moralnym wsparciem dla wszystkich, którzy przez lata nieśli niezłomnie przesłanie wolności.


Prof. Michel WIEVIORKA
Siła tożsamości narodów 

Prof. Michel WIEVIORKA: Siła tożsamości narodówPotrzeba jeszcze wiele czasu, by różnice wynikające z „żelaznej kurtyny” się zatarły. W tym sensie możemy wciąż mówić, że Europa jest wciąż podzielona na dwa bloki.


Bernard GUETTA
Komunizm był nie do obrony 

Bernard GUETTA: Komunizm był nie do obronyGdy byłem w rządzonej przez Nicolae Ceauşescu Rumunii, zwyczajnie się bałem. W Polsce nigdy nie odczuwałem czegoś podobnego. Oczywiście oba państwa były komunistycznymi reżimami, gdzie nie było pluralizmu politycznego i wolnych mediów. Ale w Polsce w prywatnym gronie można było rozmawiać w miarę otwarcie – w Rumunii to było niewyobrażalne.


Prof. Renato CRISTIN
Europa musi definitywnie potępić komunizm i związaną z nim zbrodniczą ideologię 

Prof. Renato CRISTIN: Europa musi definitywnie potępić komunizm i związaną z nim zbrodniczą ideologięPotępienie zbrodni ideologii komunistycznej to w istocie rzeczy potrzeba, która dotyka sumienia obywatelskiego i moralnego wolnego świata.


Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI
Imperialne kuszenie Europy 

Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI: Imperialne kuszenie EuropyWarto pamiętać, że to na oporze Polaków i Węgrów, o bardzo wyrazistej tożsamości narodowej i wielkim poczuciu wolności, załamał się „blok wschodni”. To bunt tych peryferii sowieckiego imperium, pozornie skazanych na porażkę w obliczu potęgi metropolii, walnie przyczynił się do jego upadku.


Imre MOLNÁR
Brakuje nam rozmowy o tym, jaka ma być Europa Centralna 

Imre MOLNÁR: Brakuje nam rozmowy o tym, jaka ma być Europa CentralnaKomunizm w Europie Środkowo-Wschodniej nie tyle upadł, ile po prostu zbankrutował.


Alexandra RICHIE
Europa Środkowo-Wschodnia powraca na należne jej miejsce 

Alexandra RICHIE: Europa Środkowo-Wschodnia powraca na należne jej miejsceChurchill miał rację. Przed nastaniem Stalina owe „pradawne stolice” uważano powszechnie za fundamentalną i integralną część Europy.


Prof. François HARTOG
Renesans Europy Środkowej 

Prof. François HARTOG: Renesans Europy ŚrodkowejNikt w czasie zimnej wojny nie podejrzewał, że możemy podział Europy przesunąć lub stłumić. I nikt, przynajmniej na Zachodzie, nie był przygotowany na upadek imperium sowieckiego i wszystkie konsekwencje, w tym poznawcze, z tym związane.


Prof. Piotr BIŁOS
Trójmorze promuje harmonię i współpracę, wyklucza imperialny triumf hegemona 

Prof. Piotr BIŁOS: Trójmorze promuje harmonię i współpracę, wyklucza imperialny triumf hegemonaW Europie Zachodniej, skorej do uznawania siebie za jedyną Europę, realny podział Zachód – Wschód ma także wymiar wyobrażony. Zachodni myśliciele Oświecenia ostro potępiali Europę Środkowo-Wschodnią (pisał o tym Larry Wolff, inspirując się tezami Edwarda Saida i jego Orientalizmem). A wielu mieszkańców regionu te ich uprzedzenia zinterioryzowało (co zauważył Norman Davies).


Już jest nr 24 miesięcznika „Wszystko Co Najważniejsze” – w EMPIKach, księgarniach i w internetowym Sklepie Idei

Już jest nr 24 miesięcznika "Wszystko Co Najważniejsze" - w EMPIKach, księgarniach i w internetowym Sklepie IdeiW listopadzie przypada 130. rocznica urodzin i 50. rocznica śmierci Generała de Gaulle. Piszemy także o wyborach w USA i o tym, jak mogą wpłynąć na relacje Ameryki z Europą, w tym Polską. Analizujemy, jaki świat wyłoni się z chaosu pandemii i niepokojów społecznych. Opowiadamy Polskę światu – i proponujemy teksty, z którymi wychodzimy do prasy światowej. Ale to nie wszystko.


Robert BOGDAŃSKI
„Ładoś ze Stambułu”.
Odkrywamy nieznanego sprawiedliwego 

Robert BOGDAŃSKI: "Ładoś ze Stambułu". Odkrywamy nieznanego sprawiedliwegoWojciech Rychlewicz, polski konsul służący w Stambule we wczesnym okresie wojny był – by użyć określenia Arendt – „trybikiem” w urzędowej machinie. Trybikiem, który usiłował wyrwać z ogromnych trybów maszyny Holocaustu pojedyncze ludzkie istnienia. W czasie II wojny światowej uratował według szacunków 2.000 ludzkich istnień przed pewną śmiercią.


Papież FRANCISZEK
Powróćmy do marzeń. Droga do lepszej przyszłości 

Poszukiwanie dobra wspólnego to znacznie więcej niż suma tego, co jest dobre dla jednostek. Oznacza to szacunek dla wszystkich obywateli i poszukiwanie skutecznej odpowiedzi na potrzeby tych, którzy mają najmniej szczęścia.



STRATEGIE

Ángel GURRÍA
Polska wyjdzie z kryzysu związanego z pandemią z mniejszą liczbą blizn niż wiele innych krajów.
Gospodarka Polski w 2020 r. w analizie OECD 

Ángel GURRÍA: Polska wyjdzie z kryzysu związanego z pandemią z mniejszą liczbą blizn niż wiele innych krajów. Gospodarka Polski w 2020 r. w analizie OECDChociaż spodziewamy się, że Polska wyjdzie z kryzysu związanego z pandemią koronawirusa z mniejszą liczbą blizn niż wiele innych krajów, analiza przeprowadzona przez OECD identyfikuje szereg głównych wyzwań dla polityk publicznych.


Elisabeth de CASTEX: Roboty-zabójcy a moralność i godność człowieka

Elisabeth de CASTEX
Roboty-zabójcy a moralność i godność człowieka 

Justin Yifu LIN: Czekamy na szczepionkę powrotu do normalności

Justin Yifu LIN
Czekamy na szczepionkę powrotu do normalności 

Jan ROKITA: Oszołomienie umysłów

Jan ROKITA
Oszołomienie umysłów 


PIĘKNO NAUKI

Michał KURTYKA
Solidarność i ekologia 

Michał KURTYKA: Solidarność i ekologiaEuropa Środkowa jest zdeterminowana, aby redukować emisje i modernizować swoje gospodarki w sposób zrównoważony. Pamiętajmy jednak, że region ten ma zupełnie inny punkt wyjścia niż pozostałe kraje UE i długą drogę przed sobą. Krajobraz, który zastaliśmy w punkcie startowym, w końcu lat 80., był dość ponury w stosunku do państw spoza strefy wpływu ZSRR.


Prof. Michał KLEIBER: Edukacja, nauka, kultura. Klucze do przyszłości

Prof. Michał KLEIBER
Edukacja, nauka, kultura. Klucze do przyszłości 

Prof. Małgorzata POLKOWSKA: Dyplomacja kosmiczna i wyścig zbrojeń

Prof. Małgorzata POLKOWSKA
Dyplomacja kosmiczna i wyścig zbrojeń 



POLSKA WŁAŚNIE

Ryszard BUGAJ
Narasta polaryzacja. Gasną nadzieje wiązane z demokracją 

Ryszard BUGAJ: Narasta polaryzacja. Gasną nadzieje wiązane z demokracjąByć może wyczerpała się zdolność ukształtowanego po roku 1989 systemu demokratycznego do rozwiązywania obecnych konfliktów. Nic nie jest przesądzone, ale niebezpiecznie zbliżamy się do anarchizacji życia politycznego.


Mariola SERAFIN
Opinie ponad faktami. Dialog przestał być możliwy 

Mariola SERAFIN: Opinie ponad faktami. Dialog przestał być możliwyIm większy jest kryzys opinii, tym łatwiej przyjąć na wiarę podawane w atrakcyjny sposób „nowe prawdy” oraz zarządzać emocjami.


Juliusz BRAUN
Kapitał społeczny w czasach wrogich plemion 

Juliusz BRAUN: Kapitał społeczny w czasach wrogich plemionTrudno jakby nigdy nic dywagować o dialogu i sile wspólnoty, gdy obserwujemy odrębne plemiona korzystające wyłącznie ze swoich mediów, słuchające swoich profesorów, a nawet swoich piosenkarzy. Osobno – i przeciw sobie – świętujące nawet wspólne podobno święta.


KSIĘGARNIA


Mathias BERNARD
Wszystkie ambicje Valéry’ego Giscarda d’Estaing 

Mathias BERNARD: Wszystkie ambicje Valéry’ego Giscarda d’EstaingBył najmłodszym prezydentem w historii Francji. Szybko przemienił się w politycznego weterana, z którego media tylko sobie drwiły. On do końca walczył o swoje pomysły. Tak wyglądała kariera Valéry’ego Giscarda d’Estaing.


Tomáš HALIK: Czas pustych kościołów może stać się obrazem bliskiej przyszłości

Tomáš HALIK
Czas pustych kościołów może stać się obrazem bliskiej przyszłości 

Christophe GUILLUY: Społeczeństwo nie istnieje

Christophe GUILLUY
Społeczeństwo nie istnieje 

Ks. Piotr PAWLUKIEWICZ: Trzeba być twardego ducha. Jak Jezus

Ks. Piotr PAWLUKIEWICZ
Trzeba być twardego ducha. Jak Jezus 

Roman BIELECKI OP: W chrześcijaństwie nie chodzi o cudowność

Roman BIELECKI OP
W chrześcijaństwie nie chodzi o cudowność 



MULTILANGUAGE

Jarosław SZAREK: «Profundamente sentimos la unidad generada por lo común de nuestra historia» 

Jarosław SZAREK: «Profundamente sentimos la unidad generada por lo común de nuestra historia»

Michel WIEVIORKA: L’Europe centrale unie par une communauté des destins 

Michel WIEVIORKA: L’Europe centrale unie par une communauté des destins



PODCASTY

słuchawki (Obiekty - Muzyka)Prof. Anna CEGIEŁA: Jaka polszczyzna, taka wspólnota Polaków

Eryk MISTEWICZ: Nous étions et nous sommes en Europe. Nous n’allons nulle part


PÉPITES

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze? 

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze?

Chcemy być jeszcze bliżej Czytelników.
Bezpłatna aplikacja na smartfony i tablety 

Chcemy być jeszcze bliżej Czytelników. Bezpłatna aplikacja na smartfony i tablety


foto: Fot. Reuters/Forum

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać