Tygodnik „Wszystko Co Najważniejsze”, wyd. 354: Maciej ZIĘBA OP, Iwan KRASTEW, Agaton KOZIŃSKI, prof. Mauro GUILLÉN, Jung H. PAK, Piotr GERLACH, Ed WEST, Eryk MISTEWICZ, Pierre LEMAITRE, Michał KAMIŃSKI, Michael BEHE, Michał KŁOSOWSKI, prof. Olivier BABEAU, Jan ŚLIWA…

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Niedziela, 3 stycznia 2021 r.
Wydanie 354, Nakład: 28 101 odbiorców

Każdy dziś zadaje sobie pytanie: jaki to będzie rok, jaka to będzie dekada? Bo przecież wkraczając w 2021 rok, wkraczamy w kolejne dziesięciolecie XXI wieku. Poprzednie zakończyło się pod znakiem pandemii i wielkich zmian.

W tym wydaniu „Wszystko co Najważniejsze” piszemy o trendach, o tym czego możemy się spodziewać w tym rozpoczynającym się roku. Agaton KOZIŃSKI pisze, że choć w 2021 roku może uda się zahamować pandemię, wcale nie musi oznaczać to spokoju a Jan ŚLIWA przewiduje, że rosnąca koncentracja majątku w rękach nielicznych przy pauperyzacji mas to beczka prochu.

A jaki to będzie czas dla Polski? O złotej dekadzie dla polskiej kultury pisze Michał KAMIŃSKI, Iwan KRASTEW prognozuje zaś wzrost znaczenia silnych państw narodowych.

Jak zawsze moc dobrych treści, moc czytania.
Zapraszam do lektury!

Michał KŁOSOWSKI
Sekretarz Redakcji „Wszystko Co Najważniejsze”


Agaton KOZIŃSKI
2021. Rok narastającego radykalizmu 

Agaton KOZIŃSKI: 2021. Rok narastającego radykalizmuWygląda na to, że rok 2021 zapamiętamy jako ten, w którym udało się zahamować pandemię. Ale pokonanie koronawirusa nie oznacza spokoju. W Polsce narastają nastroje radykalne. Polacy tracą cierpliwość – ale też politycy ciągle doskonalą narzędzie polityczne, którym jest polaryzacja.


Michał KŁOSOWSKI
Ostatni 

Michał KŁOSOWSKI: OstatniRozmawialiśmy raptem kilka dni temu, kiedy wybierał się do szpitala na kolejną chemioterapię. – Coś tam sobie pomyślałem, więc jeśli będzie możliwość, a ja w jako takiej formie, to coś napiszę. Do kolejnego wydania Ojciec Maciej miał napisać esej o samotności…


Maciej ZIĘBA OP
Ciągłość i tożsamość 

Maciej ZIĘBA OP: Ciągłość i tożsamośćWobec braku własnych instytucji, wszechobecnej cenzury oraz grozy terroru społeczeństwo odbierało niepisaną lekcję, że tylko poprzez przekaz pamięci i kultywowanie wolności ducha można tworzyć i przedłużać wspólną tożsamość.


Piotr GERLACH
Szczepionka mRNA przeciw SARS-CoV-2. Nowy rozdział w historii szczepień 

Piotr GERLACH: Szczepionka mRNA przeciw SARS-CoV-2. Nowy rozdział w historii szczepieńSzczepionki przeciw SARS-CoV-2 opracowane w technologii mRNA są pionierskie, ale nie będą ostatnie. Świat nauki i firm farmaceutycznych odniósł sukces, którym jest bezprecedensowe tempo ich dostarczenia. I jeśli już nie trwają, to na pewno niebawem zostaną rozpoczęte prace nad projektami kolejnych szczepionek mRNA, wycelowanych w najbardziej niebezpieczne wirusy.


Iwan KRASTEW
Pandemia wzmocniła ideę silnego państwa narodowego 

Iwan KRASTEW: Pandemia wzmocniła ideę silnego państwa narodowegoKiedy samoloty są uziemione, a wielkie zatruwające środowisko korporacje zamknęły linie produkcyjne, aktywistki i aktywiści klimatyczni zaczęli wierzyć, że ich sny „o niskowęglowym świecie są w zasięgu ręki. A kiedy zamknięte są granice między państwami członkowskimi Unii Europejskiej, prawicowi populiści i populistki nabierają nadziei, że może już nigdy nie zostaną otwarte.


Jan ŚLIWA
Przyszłość – głębokie trendy 

Jan ŚLIWA: Przyszłość – głębokie trendyZebrałem niedawno kilka świeżych książek futurologicznych z zamiarem napisania o prognozach na przyszłość. Gdy wybuchła epidemia, wydawało się, że wszystko napisane przed marcem 2020 r. straciło sens, nadawało się najwyżej na archeologię futurologii. Tymczasem są tam opisane pewne głębokie trendy, które do nas wrócą.


Viktor ORBÁN
Dobra wiadomość dla Europy Środkowej 

Viktor ORBÁN: Dobra wiadomość dla Europy ŚrodkowejPamiętam, jak w 2012 roku pewien think tank z Unii Europejskiej opracował ważne badanie na temat jej przyszłości. Już wtedy przewidywano, że do 2050 roku udział Europy w światowej produkcji gospodarczej spadnie z poziomu z 2012 roku, czyli o ponad 20 procent, do 15–17 procent


Prof. Mauro GUILLÉN
Trendy, które ukształtują świat w 2030 roku 

Prof. Mauro GUILLÉN: Trendy, które ukształtują świat w 2030 rokuZanim się zorientujemy, w większości krajów będzie więcej dziadków niż wnuków. Rynki klasy średniej w Azji będą łącznie większe niż w Stanach Zjednoczonych i Europie razem wziętych. Kobiety będą posiadać więcej majątku niż mężczyźni.


Ed WEST
Brexit. Czy było warto? 

Ed WEST: Brexit. Czy było warto?Choć byłem żarliwym eurosceptykiem, dochodzę do wniosku, że opuszczenie Unii Europejskiej było straszną pomyłką.


Pierre LEMAITRE
Emmanuel Macron nie istnieje 

Pierre LEMAITRE: Emmanuel Macron nie istniejeMacron jest reprezentantem neoliberalnego systemu rządzącego Francją. Dziś prezydentem jest on, ale równie dobrze mógłby być inny neoliberał. W tym sensie Macron nie istnieje, bo nie prowadzi własnej polityki.


Julia MISTEWICZ
Miesiąc w Paryżu – wirtualny. Dziesięć pomysłów. Styczeń 2021 

Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu – wirtualny. Dziesięć pomysłów. Styczeń 2021Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!


Jung H. PAK
Uzależnione od Pekinu, jedno z najniebezpieczniejszych państw świata 

Jung H. PAK: Uzależnione od Pekinu, jedno z najniebezpieczniejszych państw świataNiedocenianie Korei Północnej to błąd. Od dziesięcioleci ten kraj rozwija broń jądrową. Za czasów Kim Dzong Una jest groźniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Północnokoreański dyktator przetestował cztery razy więcej pocisków niż jego ojciec i dziadek razem wzięci. Przeprowadził również cztery testy broni jądrowej.


Już jest nr 25 miesięcznika „Wszystko Co Najważniejsze” – w EMPIKach, księgarniach i w internetowym Sklepie Idei

Już jest nr 25 miesięcznika "Wszystko Co Najważniejsze" - w EMPIKach, księgarniach i w internetowym Sklepie IdeiBruno RETAILLEAU, Jan ROKITA, Ludwik DORN, prof. Massimo PIGLIUCCI, Bogdan ZDROJEWSKI, Jadwiga EMILEWICZ, Ryszard BUGAJ, Prof. Michel WIEVIORKA, prof. Renato CRISTIN, Laszlo TROCSANYI, Beata DASZYŃSKA-MUZYCZKA, Mateusz MORAWIECKI, Jarosław SZAREK, prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI, prof. Francois HARTOG, Imre MOLNAR, prof. Jeff JARVIS, Katarzyna i Andrzej ZYBERTOWICZOWIE, prof Remy BRAGUE w najnowszym wydaniu “Wszystko Co Najważniejsze”, nr 25.


Prof. Olivier BABEAU
Manifest czasu pandemii 

Prof. Olivier BABEAU: Manifest czasu pandemiiPrzekonani, że należy skończyć z dawnym społeczeństwem klasowym, obaliliśmy hierarchię między ludźmi. Ale jednocześnie strąciliśmy z piedestału wiedzę. Dramatyczną rolę w delegitymizacji tego oświeceniowego porządku odegrał właśnie internet. Postęp natomiast stał się czymś zarazem wątpliwym i niepokojącym. Nie wierzymy już w to, że nasze dzieci będą miały lepsze życie od naszego. Jesteśmy wręcz przekonani, że będzie odwrotnie. 70 proc. Francuzów uważa, że ich dzieci będą miały gorszy status społeczny i mniejszy komfort życia. Na pytanie: „Czy świat według Pana/Pani będzie lepszy?” tylko 7 proc. Francuzów i 6 proc. Amerykanów odpowiedziało twierdząco. Dla porównania odsetek ten wśród mieszkańców Chin wynosi 41 proc. A przecież średnia długość życia w Europie w ciągu ostatniego stulecia wzrosła o 41 lat… Niedożywienie i śmiertelność dzieci zmalały na świecie o odpowiednio 40 i 50 proc. w ciągu ostatnich 25 lat.



STRATEGIE


Benoît HAMON
Pandemia COVID-19 zwiększa presję na wprowadzenie gwarantowanego dochodu podstawowego 

Benoît HAMON: Pandemia COVID-19 zwiększa presję na wprowadzenie gwarantowanego dochodu podstawowego 

W ogólnym marazmie wywołanym pandemią i zbiorową kwarantanną w wielu krajach zaczęto dyskutować o sposobach kompensacji pracownikom utraconych dochodów. Zupełnie naturalnie powróciła więc idea dochodu podstawowego.


Prof. Konrad TRZONKOWSKI: Polski "skok w nadprzestrzeń". Next Generation EU Fund

Prof. Konrad TRZONKOWSKI
Polski „skok w nadprzestrzeń”.
Next Generation EU Fund 

Ángel GURRÍA: Polska wyjdzie z kryzysu związanego z pandemią z mniejszą liczbą blizn niż wiele innych krajów. Gospodarka Polski w 2020 r. w analizie OECD

Ángel GURRÍA
Polska wyjdzie z kryzysu związanego z pandemią z mniejszą liczbą blizn niż wiele innych krajów.
Gospodarka Polski w 2020 r. w analizie OECD 

Elisabeth de CASTEX: Roboty-zabójcy a moralność i godność człowieka

Elisabeth de CASTEX
Roboty-zabójcy a moralność i godność człowieka 


PIĘKNO NAUKI


Prof. Michael BEHE
Pułapki darwinizmu 

Prof. Michael BEHE: Pułapki darwinizmuDarwin był pierwszą osobą, która uznała, że ​​ewolucja poprzez dobór naturalny może odpowiadać za powstanie i rozwój całego życia na Ziemi ze wszystkimi jego zawiłymi mechanizmami, bez planowania, a więc bez udziału inteligencji.


Prof. Michał KLEIBER: Edukacja, nauka, kultura. Klucze do przyszłości

Prof. Michał KLEIBER
Edukacja, nauka, kultura. Klucze do przyszłości 

Marcin BALICKI: Osiągnąć kompetencje przyszłości

Marcin BALICKI
Osiągnąć kompetencje przyszłości 



POLSKA WŁAŚNIE


Michał KAMIŃSKI
Polska wchodzi w złotą dekadę kultury 

Michał KAMIŃSKI: Polska wchodzi w złotą dekadę kulturyPolskie dziedzictwo i polska sztuka współczesna mają szanse stać się przedmiotem zainteresowania świata, bo kraj, który rośnie gospodarczo, staje się także atrakcyjniejszy turystycznie. Warto wrócić do pomysłu odbudowy polskich zamków i pałaców, tak jak zrobiła to XIX-wieczna Europa i jak robią to współczesne Niemcy. Miejsce konserwatorskiej doktryny „trwałej ruiny” jest na śmietniku historii. Jest ona ahistoryczna i sprzeczna z polską racją stanu. Nie tylko od rządu będzie zależeć, czy nadchodząca dekada będzie w przyszłości nazwana złotą dekadą polskiej kultury. To wyzwanie dla nas wszystkich. Dla filantropów, instytucjonalnych mecenasów, odbiorców i w końcu samych twórców kultury.


Michał KŁOSOWSKI
Częstochowa – miasto pamięci, miasto przyszłości 

Michał KŁOSOWSKI: Częstochowa – miasto pamięci, miasto przyszłościW mieście powinno powstać Muzeum Pamięci Polski, oparte na wielkich symbolach przeszłości, by nieść w przyszłość naukę wywiedzioną z historii.


Dariusz POLOWY
Nie znamy Górnego Śląska, dowodem Racibórz 

Dariusz POLOWY: Nie znamy Górnego Śląska, dowodem RacibórzCzas na powrót Górnego Śląska do swojego dziedzictwa, tylko opowiedzianego w nowy sposób.


KSIĘGARNIA



Prof. George WEIGEL
Następny papież. Urząd Piotra i misja Kościoła 

Prof. George WEIGEL: Następny papież. Urząd Piotra i misja KościołaRóżne formy konsumeryzmu obiecywały zadowolenie płynące z korzystania z obfitych dóbr materialnych. Czy zdobycie tego zadowolenia, jakkolwiek realne mogłoby być, zaspokoiło najgłębsze tęsknoty ludzkiego serca?


Tomasz OKRASKA: W pogoni za smokiem. Indie wobec Chińskiej Republiki Ludowej

Tomasz OKRASKA
W pogoni za smokiem.
Indie wobec Chińskiej Republiki Ludowej 

Rana FOROOHAR: Big Tech był nadzieją. Stał się zagrożeniem

Rana FOROOHAR
Big Tech był nadzieją. Stał się zagrożeniem 

Papież FRANCISZEK: Powróćmy do marzeń. Droga do lepszej przyszłości

Papież FRANCISZEK
Powróćmy do marzeń. Droga do lepszej przyszłości 

Craig SYMONDS: Losy II wojny światowej rozstrzygnęły się na morzu

Craig SYMONDS
Losy II wojny światowej rozstrzygnęły się na morzu 



MULTILANGUAGE


Eryk MISTEWICZ: Nous étions et nous sommes en Europe. Nous n’allons nulle part 

Eryk MISTEWICZ: Nous étions et nous sommes en Europe. Nous n’allons nulle part

Maciej ZIĘBA OP: L’eredità di un “Ragazzo polacco” 

Maciej ZIĘBA OP: L'eredità di un “Ragazzo polacco”



PODCASTY


słuchawki (Obiekty - Muzyka)Prof. Michał KLEIBER: Patriotyzm – dzisiaj?
Prof. Michał KLEIBER: Patriotyzm – dzisiaj?

PÉPITES

Tak, to zdarzyło się w tym roku. 2020 – czas przemian 

Tak, to zdarzyło się w tym roku. 2020 - czas przemian

25 tekstów najchętniej przekazywanych przez naszych Czytelników w 2020 roku 

25 tekstów najchętniej przekazywanych przez naszych Czytelników w 2020 roku

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać