Tygodnik „Wszystko Co Najważniejsze”, nr 356: Prof. Michał KLEIBER, Robert W. MERRY, Prof. Andrzej K. KOŹMIŃSKI, Mariola SERAFIN, Prof. Wojciech ROSZKOWSKI, Maria FALCONE, Jan ŚLIWA, Benjamin RHODE, Ks. prof. Józef KLOCH, Eryk MISTEWICZ …

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Niedziela, 17 stycznia 2021 r.
Wydanie 356, Nakład: 28 135 odbiorców

Ostatnie zawirowania wokół mediów społecznościowych pokazują jak ważne jest dbanie o prywatność i bezpieczeństwo publiczne w dzisiejszych czasach. Na łamach „Wszystko co Najważniejsze” piszemy o tym od wielu lat, wierząc że szersza perspektywa i umiejętność wczesnego wskazywania trendów to coś, co w polskiej przestrzeni publicznej jest niezwykle ważne i co będziemy kontynuować. Dlatego tym bardziej zachęcam Państwa do lektury najnowszego wydania Tygodnika „Wszystko co Najważniejsze”, które rozpoczynamy artykułem pióra Redaktora Naczelnego, prof. Michała KLEIBERA, o etyce i bezpieczeństwie publicznym w epoce social mediów właśnie.

W tym wydaniu warto także zwrócić uwagę na fantastyczny „Manifest czasu pandemii” prof. Oliviera BABEAU, a także analizę stylu przywództwa prezydenta Donalda TRUMPA, napisaną przez prof. Andrzeja. K. KOŹMIŃSKIEGO.

Jak co tydzień moc fantastycznych tekstów, moc czytania.
Zapraszam do lektury!

Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko Co Najważniejsze”


Prof. Michał KLEIBER
Etyka a publiczne bezpieczeństwo w epoce nowych mediów 

Prof. Michał KLEIBER: Etyka a publiczne bezpieczeństwo w epoce nowych mediówZa kluczowe zagrożenie uznawana jest najczęściej inwigilacja poszczególnych obywateli, organizacji i grup społecznych, co niejako ze swej natury stwarza kolosalny problem ochrony prywatności i obywatelskiej wolności. Monitorowanie zachowań obywateli w kontekście walki z obecną pandemią przy zawsze istniejącej możliwości wykorzystania zebranych informacji w innym celu jest naturalnym i bardzo aktualnym impulsem do refleksji na ten temat.


Prof. Andrzej K. KOŹMIŃSKI
Toksyczne przywództwo Donalda Trumpa 

Prof. Andrzej K. KOŹMIŃSKI: Toksyczne przywództwo Donalda TrumpaDonald Trump skorzystał z tego, że mainstreamowe media utraciły swoją pozycję na rzecz internetowej dżungli, gdzie każdy odnajduje taki obraz świata, który najlepiej odpowiada jego emocjom. W świecie Trumpa Ameryka jest znowu wielka jak kiedyś. Otwierają się zamknięte od lat fabryki, cła chronią ich produkty przed zagraniczną konkurencją. Ameryka otacza się murami. Imigranci nie odbierają już posad rodowitym Amerykanom: i tych najniżej, i tych najwyżej płatnych. Jesteśmy wielcy, świat się nas boi, nie wiążą nas żadne sojusze czy porozumienia. Kierujemy się wyłącznie naszym interesem. Jesteśmy od tego o krok. Wystarczy jeszcze jedna kadencja, ale najpierw musimy się pozbyć zdradzieckich elit, które opanowały nasze państwo i okopały się na Kapitolu.


Jan ŚLIWA
Reichstag na Kapitolu 

Jan ŚLIWA: Reichstag na KapitoluDonald Trump nie pasował do systemu. Nadepnął też wielu na odcisk. Dla milionów był za to nadzieją, może fałszywą. Dla tych milionów wyzywanych regularnie od prymitywów, rasistów, kseno- i homofobów. Dla tych milionów, na których się trzymała Ameryka, którzy kiedyś „Made America Great”. Czy również w Ameryce nastąpi „normalizacja”? Czy Trump stanie się efemerydą, o której pamięć szybko przeminie? Czy poddani zmasowanej propagandzie jego wyborcy zapomną, że kiedyś na niego głosowali? Może się będą musieli tego wstydzić?


Robert W. MERRY
Krajobraz po powstaniu. Odbudowa koalicji Trumpa bez Trumpa 

Robert W. MERRY: Krajobraz po powstaniu. Odbudowa koalicji Trumpa bez TrumpaTrump stał się obciążeniem. Idąc z nim dalej, republikanie nie wygrają, ale też nie mogą zupełnie porzucić jego programu.


Mariola SERAFIN
Wszystkie sekrety sukcesu szczepień w Izraelu 

Mariola SERAFIN: Wszystkie sekrety sukcesu szczepień w IzraeluIzrael należy do czołówki państw odnoszących największe sukcesy w walce z pandemią, przede wszystkim w szczepieniu przeciw COVID-19. Przeszkolenie wojskowe sprawia, że Izraelczycy potrafią się zmobilizować w sytuacjach kryzysowych.


Już jest nr 25 miesięcznika „Wszystko Co Najważniejsze” – w EMPIKach, księgarniach i w internetowym Sklepie Idei

Już jest nr 25 miesięcznika "Wszystko Co Najważniejsze" - w EMPIKach, księgarniach i w internetowym Sklepie IdeiBruno RETAILLEAU, Jan ROKITA, Ludwik DORN, prof. Massimo PIGLIUCCI, Bogdan ZDROJEWSKI, Jadwiga EMILEWICZ, Ryszard BUGAJ, Prof. Michel WIEVIORKA, prof. Renato CRISTIN, Laszlo TROCSANYI, Beata DASZYŃSKA-MUZYCZKA, Mateusz MORAWIECKI, Jarosław SZAREK, prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI, prof. Francois HARTOG, Imre MOLNAR, prof. Jeff JARVIS, Katarzyna i Andrzej ZYBERTOWICZOWIE, prof Remy BRAGUE w najnowszym wydaniu “Wszystko Co Najważniejsze”, nr 25.


Prof. Mark JUERGENSMEYER
Paradoks nacjonalizmu religijnego w czasach globalizacji 

Prof. Mark JUERGENSMEYER: Paradoks nacjonalizmu religijnego w czasach globalizacjiGlobalizacja podważyła nowoczesną ideę państwa narodowego, wprowadzając ponadnarodowe formy interakcji między ludźmi. Religia, podtrzymując te interakcje, jest jednocześnie czynnikiem wzmacniającym poczucie tożsamości. Tak wykształciła się nowa forma nacjonalizmu.


Ks. prof. Józef KLOCH
Nie ma dziś lepszego niż internet sposobu dotarcia z treściami, także religijnymi 

Ks. prof. Józef KLOCH: Nie ma dziś lepszego niż internet sposobu dotarcia z treściami, także religijnymiW czasie pandemii wzrosła niepomiernie pomysłowość duchownych i osób świeckich w zakresie wykorzystania internetu, lawinowo przybyło zastosowań komunikacji cyfrowej w sferze religijnej. Kościół wszedł tym samym w trzecią dekadę XXI wieku – dekadę technologii.


Eryk MISTEWICZ
Twitter blokuje, Facebook cenzuruje, Google kontroluje.
Korporacje nowych mediów pokazują inną twarz 

Eryk MISTEWICZ: Twitter blokuje, Facebook cenzuruje, Google kontroluje. Korporacje nowych mediów pokazują inną twarzWielkie koncerny epoki nowych mediów tracą twarz przyjaznych, roześmianych firm założonych w garażach przez złotych chłopaków z epoki internetowego podbijania Palo Alto. Są równie drapieżne, jeśli nie bardziej, jak biznesy epoki węgla i stali.STRATEGIE


Prof. Olivier BABEAU
Manifest czasu pandemii 

Prof. Olivier BABEAU: Manifest czasu pandemiiPrzekonani, że należy skończyć z dawnym społeczeństwem klasowym, obaliliśmy hierarchię między ludźmi. Ale jednocześnie strąciliśmy z piedestału wiedzę. Dramatyczną rolę w delegitymizacji tego oświeceniowego porządku odegrał właśnie internet. Postęp natomiast stał się czymś zarazem wątpliwym i niepokojącym. Nie wierzymy już w to, że nasze dzieci będą miały lepsze życie od naszego. Jesteśmy wręcz przekonani, że będzie odwrotnie. 70 proc. Francuzów uważa, że ich dzieci będą miały gorszy status społeczny i mniejszy komfort życia. Na pytanie: „Czy świat według Pana/Pani będzie lepszy?” tylko 7 proc. Francuzów i 6 proc. Amerykanów odpowiedziało twierdząco. Dla porównania odsetek ten wśród mieszkańców Chin wynosi 41 proc. A przecież średnia długość życia w Europie w ciągu ostatniego stulecia wzrosła o 41 lat… Niedożywienie i śmiertelność dzieci zmalały na świecie o odpowiednio 40 i 50 proc. w ciągu ostatnich 25 lat.


Benoît HAMON: Pandemia COVID-19 zwiększa presję na wprowadzenie gwarantowanego dochodu podstawowego

Benoît HAMON
Pandemia COVID-19 zwiększa presję na wprowadzenie gwarantowanego dochodu podstawowego 

Prof. Konrad TRZONKOWSKI: Polski "skok w nadprzestrzeń". Next Generation EU Fund

Prof. Konrad TRZONKOWSKI
Polski „skok w nadprzestrzeń”.
Next Generation EU Fund 

Ángel GURRÍA: Polska wyjdzie z kryzysu związanego z pandemią z mniejszą liczbą blizn niż wiele innych krajów. Gospodarka Polski w 2020 r. w analizie OECD

Ángel GURRÍA
Polska wyjdzie z kryzysu związanego z pandemią z mniejszą liczbą blizn niż wiele innych krajów.
Gospodarka Polski w 2020 r. w analizie OECD 


PIĘKNO NAUKI


Piotr GERLACH
Szczepionka mRNA przeciw SARS-CoV-2. Nowy rozdział w historii szczepień 

Piotr GERLACH: Szczepionka mRNA przeciw SARS-CoV-2. Nowy rozdział w historii szczepieńSzczepionki przeciw SARS-CoV-2 opracowane w technologii mRNA są pionierskie, ale nie będą ostatnie. Świat nauki i firm farmaceutycznych odniósł sukces, którym jest bezprecedensowe tempo ich dostarczenia. I jeśli już nie trwają, to na pewno niebawem zostaną rozpoczęte prace nad projektami kolejnych szczepionek mRNA, wycelowanych w najbardziej niebezpieczne wirusy.


Prof. Michael BEHE: Pułapki darwinizmu

Prof. Michael BEHE
Pułapki darwinizmu 

Prof. Michał KLEIBER: Edukacja, nauka, kultura. Klucze do przyszłości

Prof. Michał KLEIBER
Edukacja, nauka, kultura. Klucze do przyszłości POLSKA WŁAŚNIE


Robert BOGDAŃSKI
„Ładoś ze Stambułu”.
Odkrywamy nieznanego sprawiedliwego 

Robert BOGDAŃSKI: "Ładoś ze Stambułu". Odkrywamy nieznanego sprawiedliwegoWojciech Rychlewicz, polski konsul służący w Stambule we wczesnym okresie wojny był – by użyć określenia Arendt – „trybikiem” w urzędowej machinie. Trybikiem, który usiłował wyrwać z ogromnych trybów maszyny Holocaustu pojedyncze ludzkie istnienia. W czasie II wojny światowej uratował według szacunków 2.000 ludzkich istnień przed pewną śmiercią.


Ryszard BUGAJ
Narasta polaryzacja. Gasną nadzieje wiązane z demokracją 

Ryszard BUGAJ: Narasta polaryzacja. Gasną nadzieje wiązane z demokracjąByć może wyczerpała się zdolność ukształtowanego po roku 1989 systemu demokratycznego do rozwiązywania obecnych konfliktów. Nic nie jest przesądzone, ale niebezpiecznie zbliżamy się do anarchizacji życia politycznego.


KSIĘGARNIAMaria FALCONE, Francesa BARRA
Giovanni Falcone.
Samotny bohater 

Maria FALCONE, Francesa BARRA: Giovanni Falcone. Samotny bohaterMinęło już dwadzieścia lat od tego straszliwego 23 maja 1992, ale dla mnie czas się jakby zatrzymał i za każdym razem, kiedy mam wspominać – całe moje życie z Giovannim przewija mi się przed oczami.


Sir Paul COLLIER, John KAY: Politycy dali się uwieść ideologii indywidualizmu

Sir Paul COLLIER, John KAY
Politycy dali się uwieść ideologii indywidualizmu 

Charles ZORGBIBE: Siła głosu doradcy. Jak szare eminencje rządzą światem?

Charles ZORGBIBE
Siła głosu doradcy. Jak szare eminencje rządzą światem? 

Phil MULLAN: Współzależność. Czynnik stabilizujący czy prowadzący do konfliktu?

Phil MULLAN
Współzależność. Czynnik stabilizujący czy prowadzący do konfliktu? 

Iwan KRASTEW: Pandemia wzmocniła ideę silnego państwa narodowego

Iwan KRASTEW
Pandemia wzmocniła ideę silnego państwa narodowego MULTILANGUAGE


Eryk MISTEWICZ: Nous étions et nous sommes en Europe. Nous n’allons nulle part

Eryk MISTEWICZ: Nous étions et nous sommes en Europe. Nous n’allons nulle part

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI: Sulla democrazia tra i popoli d’Europa 

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI: Sulla democrazia tra i popoli d'EuropaPODCASTY


słuchawki (Obiekty - Muzyka)Marek KACPRZAK: Fikcja polskiej nauki
Marek KACPRZAK: Fikcja polskiej nauki [PODCAST WCN]

PÉPITES

25 tekstów najchętniej przekazywanych przez naszych Czytelników w 2020 roku 

25 tekstów najchętniej przekazywanych przez naszych Czytelników w 2020 roku

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze?

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze?

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać