Tygodnik PIE: Z czego państwo ma pieniądze?

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Najnowsze wydanie Tygodnika Gospodarczego PIE, poświęcone zostało m.in. odpowiedzi na pytanie z czego nasze państwo ma pieniądze oraz miastom, które zmieniają priorytety pod wpływem pandemii.
Reklama

W relacji do PKB dochody podatkowo – składkowe w Polsce w 2018r. wyniosły dokładnie 35,2%. To więcej niż średnia innych państw członkowskich Unii Europejskiej leżących w Europie Środkowo-Wschodniej (33,4%).

Największą część dochodów polskie państwo uzyskuje z podatków pośrednich (40%). Kategoria ta obejmuje podatki od konsumpcji (głównie VAT i akcyza), ale także podatek od nieruchomości. Niewiele mniej (38%) państwo uzyskuje ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Polskę oraz pozostałe państwa Europy Środkowo-Wschodniej charakteryzuje wysoki udział składek w dochodach publicznych. W naszym państwie stanowią one 13,3% PKB, a średnio w innych państwach 12,3%.

Uzyskanie pełnego obrazu systemu podatkowo-składkowego w Polsce i pozostałych państwach Unii Europejskiej możliwe jest po analizie efektywnego opodatkowania. Państwa różnią się bowiem strukturą gospodarki, w niektórych większy udział w PKB ma konsumpcja, a w innych dochody z kapitału. Opodatkowanie konsumpcji w Polsce na tle innych krajów UE jest umiarkowane. Opodatkowanie pracy jest nieco niższe niż średnia państw „starej piętnastki”, ale podobne jak średnio w państwach naszego regionu. Opodatkowanie kapitału w naszym kraju jest wyższe niż średnia w państwach Europy Środkowo Wschodniej, ale wciąż dużo niższe niż w państwach „starej piętnastki”.

Koronawirus to największe wyzwanie, z jakim przyszło się mierzyć miastom w ostatnich latach

Polski Instytut Ekonomiczny przeprowadził w okresie od 10 września do 10 października 2020 r. badanie, które ujawniło, jak bardzo pod wpływem pandemii zmieniły się – na niekorzyść – warunki funkcjonowania miast.

W największym stopniu (ok. 80% wskazań) przełożyło się to na pogorszenie działalności ośrodków kultury oraz sytuacji ekonomicznej miasta. ¾ miast wskazały również na problem w działalności jednostek służby zdrowia oraz ośrodków sportu i rekreacji.

Pogarszająca się sytuacja społeczno-gospodarcza zmusiła miasta do spojrzenia na plany dotyczące najbliższego roku. Badania PIE wykazują, że miasta planują intensyfikację działań bezpośrednio związanych z funkcjonowaniem podczas pandemii.

Prawie 40% miast zamierza zwiększyć zakres cyfryzacji obsługi klientów urzędu miejskiego, w tym stworzyć szybkie elektroniczne systemy powiadamiania i komunikacji z mieszkańcami.

Niska przewidywalność, oraz duża dynamika zdarzeń, sprawiają, że miasta w wielu obszarach funkcjonowania nie planują istotnych zmian. Miasta będą dążyć do tego, aby mimo pandemii oraz priorytetowych wydatków związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa sanitarnego i zdrowotnego mieszkańcom, na dotychczasowym poziomie realizować działania, które nie wiążą się z dużym ryzykiem, a zapewnią w miarę spokojne warunki do życia w mieście.

Oprac. Mateusz Sidorowicz

Warto przeczytać: Tygodnik Gospodarczy Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać