Reklama
Reklama
forum-0569546671-1900x1007

Tygodnik PIE: Współpraca polsko-brytyjska w kontekście Brexitu

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Najnowsze wydania Tygodnika Gospodarczego PIE, poświęcone zostało m.in. wpływom Brexitu na polsko-brytyjskie stosunki gospodarcze, oraz obecnym trendom na reklamy w internecie.
Reklama

W dalszym ciągu trwają negocjacje umowy regulującej unijno-brytyjskie układy gospodarcze. Wprawdzie Wielka Brytania korzysta ciągle z jednolitego rynku europejskiego, to skutki wyjścia z UE odbiły się już na niektórych płaszczyznach polsko-brytyjskiej współpracy handlowo-inwestycyjnej. Od chwili referendum zmniejszyła się dynamika polskiego handlu towarami z Wielką Brytanią. W latach 2015-2019 jej udział w polskim eksporcie zmalał z 6,7% do 6%. Z tego względu, stała się ona trzecim, co do wielkości, rynkiem zbytu polskich towarów, ustępując miejsca Czechom.

Blisko 20% polskiego eksportu na Wyspy stanowiły w 2019 r. artykuły rolno-spożywcze. Duże znaczenie miały również maszyny i urządzenia, wyroby przemysłu motoryzacyjnego, chemicznego oraz meble i tworzywa sztuczne. W przeciwieństwie do towarów, eksport usług rozwijał się dynamicznie. W latach 2015-2019 zwiększył się on o ponad 70%. Sześciokrotnie zwiększyła się również nadwyżka handlu usługami, osiągając w 2019r. poziom blisko 1,7 mld EUR.

Referendum spowodowało także wyraźne zmniejszenie zaangażowania brytyjskich inwestorów w Polsce. Decyzja o brexicie i związana z nią niepewność wpływały niekorzystnie nie tylko na brytyjskie inwestycje w naszym kraju, lecz także na klimat inwestycyjny w całej UE.

Wraz z końcem roku przestanie obowiązywać okres przejściowy, czasu na osiągnięcie kompromisu jest więc coraz mniej. Pewne jest, że unijno-brytyjska umowa o współpracy nie wejdzie w życie z początkiem 2021r. Istnieje jednak możliwość, że strony zgodzą się na „techniczne” przedłużenie okresu przejściowego.

Warto przeczytać: Tygodnik Gospodarczy PIE

Oprac. Mateusz Sidorowicz
foto: HENRY NICHOLLS / REUTERS / FORUM

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama