Tygodnik „Wszystko Co Najważniejsze” wyd.359: Jean-Paul OURY, prof. Michał KLEIBER, Arthur KENIGSBERG, Mateusz MORAWIECKI, Prof. Arkady RZEGOCKI, Jan ŚLIWA, Jagannath P. PANDA, Prof. Piotr BIŁOS, Julia MISTEWICZ…

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Niedziela, 31 stycznia 2021 r.
Wydanie 359, Nakład: 28 247 odbiorców

Dobiegający końca pierwszy miesiąc 2021 upłynął pod hasłem debaty na temat szczepionek. Rajeesh KUMAR przekonuje, że monopolizacja szczepionek przez zamożne kraje będzie miała katastrofalne konsekwencje dla światowego zdrowia publicznego. Pytanie o przebieg światowych szczepień to jednak też pytanie o przyszły kształt świata po pandemii. Prof. Piotr CZAUDERNA w tym wydaniu Tygodnika „Wszystko co Najważniejsze” opisuje, jak zaraza przemieniła średniowieczną Europę. Czy możemy spodziewać się podobnych zmian? A może już się wydarzyły, kiedy tego nie dostrzegliśmy? W postrzeganiu tych zmian coraz większą rolę odgrywają media, polecam tekst prof. Michała KLEIBERA o tym jak technologie komunikacyjne zmieniają naszą świadomość.

Zapraszam do lektury!

Michał Kłosowski,
Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko Co Najważniejsze”


Jean-Paul OURY
Zielona dystopia, czyli o tym, jak manipuluje się naszymi lękami 

Jean-Paul OURY: Zielona dystopia, czyli o tym, jak manipuluje się naszymi lękamiZielony marketing strącił cywilizację nauki i postępu z piedestału, narzucając swoją agendę technologiczną pełną rozwiązań „made in Nature”. Gdy te okazują się niedoskonałe, szybko znajdują wsparcie ze strony polityków. To wtedy zielona ideologia przejmuje władzę i zaczyna dyktować warunki.


Prof. Michał KLEIBER
Szybkie rozpoczęcie debaty o patologiach w mediach społecznościowych wydaje się absolutnie konieczne 

Prof. Michał KLEIBER: Szybkie rozpoczęcie debaty o patologiach w mediach społecznościowych wydaje się absolutnie konieczneTrolle wiedzą, jak wprawiać ludzi w zakłopotanie i wręcz sprawiać im ból. Robią to w dodatku bez żadnych skrupułów, często za pieniądze walczących o uznanie i popularność zorganizowanych grup obywateli, w tym także partii politycznych bądź organizacji pozarządowych promujących niekiedy bardzo skrajne poglądy.


Arthur KENIGSBERG
W Europie Środkowej nikt nie słucha Marine Le Pen 

Arthur KENIGSBERG: W Europie Środkowej nikt nie słucha Marine Le PenMarine Le Pen nie jest w stanie stworzyć jakiegokolwiek poważniejszego sojuszu w Europie Środkowej. Brak wiarygodności oraz rusofilstwo uniemożliwiają jej płynięcie na fali popularności środkowoeuropejskich populistów. Nie potrafi przekonać, że jest sojusznikiem Środkowej Europy we Francji. Nie jest także postrzegana jako atrakcyjny polityk w oczach wyborców PiS-u czy Fideszu, jak udało się to wcześniej Matteo Salviniemu. Głosu Marine Le Pen w Europie Środkowej nikt nie słucha.


Prof. Piotr CZAUDERNA
O potrzebie krytycznego rozumu 

Prof. Piotr CZAUDERNA: O potrzebie krytycznego rozumuNaszym obowiązkiem, jeśli nieobca jest nam dbałość o Polskę i jej historyczne i kulturowe dziedzictwo, jest zarówno wiara w istnienie obiektywnej prawdy, jak i wysiłek krytycznego myślenia prowadzący do jej odkrywania – pisze prof. Piotr CZAUDERNA Wielu ludzi myśli, że myśli; jestem pewien, że się mylą. Myślenie jest męczące i wymagające. [Rush Limbaugh, amerykański komentator polityczny] .W swoim ostatnim tekście [“Czas zarazy – próba rekapitulcji” napisałem, że kluczowym słowem, którym można by opisać nasze obecne doświadczenie i to, co…


Prof. Dru C. GLADNEY
Prześladowania w Sinciangu. Nowoczesny totalitaryzm Państwa Środka 

Prof. Dru C. GLADNEY: Prześladowania w Sinciangu. Nowoczesny totalitaryzm Państwa ŚrodkaW opinii Komitetu ONZ ds. Likwidacji Dyskryminacji Rasowej polityka Chin wobec Ujgurów zmieniła cały region w „masowy obóz internowania”.


Jan ŚLIWA
Infiltracje, chińskie i nie tylko 

Jan ŚLIWA: Infiltracje, chińskie i nie tylkoJeżeli Brazylijczycy nam strzelą trzy bramki, to jest przykre, ale nie jest niesportowe. Jeżeli jednak będą łamać kości naszym zawodnikom i przepłacą sędziego, to co innego. Chiny na rozmaite sposoby oddziałują na świat Zachodu, robią to w skoordynowany sposób, ich wpływ rośnie. Czy powinniśmy stawić im czoła, czy do tego jeszcze się na nich obrażać?


Jagannath P. PANDA
Chiny i Indie. Dwa nacjonalizmy na kursie kolizyjnym 

Jagannath P. PANDA: Chiny i Indie. Dwa nacjonalizmy na kursie kolizyjnymKonkurencyjne nacjonalizmy Chin i Indii, w połączeniu z różnymi interesami geopolitycznymi na lądzie i morzu, będą kształtować stosunki obu państw w najbliższych latach.


Już jest nr 26 „Wszystko Co Najważniejsze” – w EMPIKach, dobrych księgarniach i on-line w Sklepie Idei. A w nim…

Już jest nr 26 "Wszystko Co Najważniejsze" - w EMPIKach, dobrych księgarniach i on-line w Sklepie Idei. A w nim...„Pandemia stała się dramatem dla całego świata. A czy może okazać się naszą szansą?” pyta prof. Michał KLEIBER, redaktor naczelny „Wszystko Co Najważniejsze” w tekście „Musimy zbudować świat na nowo”, którym rozpoczynamy najnowsze (nr 26) wydanie miesięcznika.


Julia MISTEWICZ
Miesiąc w Paryżu – wirtualny. Dziesięć pomysłów. Luty 2021 

Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu – wirtualny. Dziesięć pomysłów. Luty 2021Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie warto zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!


Prof. Arkady RZEGOCKI
30-lecie Grupy Wyszehradzkiej z brytyjskiej perspektywy 

Prof. Arkady RZEGOCKI: 30-lecie Grupy Wyszehradzkiej z brytyjskiej perspektywyPomimo pandemii i opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej państwa Grupy Wyszehradzkiej dążą do dalszego zacieśniania współpracy ze swoim brytyjskim partnerem, jeszcze bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.


Prof. Piotr BIŁOS
Nikt nie jest w stanie zrozumieć narodu, który jest niemową 

Prof. Piotr BIŁOS: Nikt nie jest w stanie zrozumieć narodu, który jest niemowąWciąż nie ma we Francji podstawowych dzieł dla zrozumienia istoty polskiego ducha, dla zrozumienia Polaków. Nie ma “Przedwiośnia”, “Lalki”, poezji Leśmiana, “Popiołów”, ani nawet “Trylogii”.STRATEGIE


Mateusz MORAWIECKI
Likwidacja rajów podatkowych to wymóg nowej umowy społecznej po Covid-19 

Mateusz MORAWIECKI: Likwidacja rajów podatkowych to wymóg nowej umowy społecznej po Covid-19 

Nie możemy pozwolić by koszty kryzysu zostały zapłacone przez słabszych i mniej zamożnych, w sytuacji, gdy według najnowszego raportu Tax Justice Network z 427 mld USD podatków traconych każdego roku na rzecz rajów podatkowych na świecie, 245 mld zostało bezpośrednio utraconych w wyniku nadużyć podatkowych przez korporacje międzynarodowe, a 182 miliardy USD w wyniku uchylania się od opodatkowania osób prywatnych.

 

Prof. Timo BAAS: Szybko przegonicie południe kontynentu

Prof. Timo BAAS
Szybko przegonicie południe kontynentu 

Branko MILANOVIĆ: Trójmorze – jeden z ważniejszych projektów gospodarczej stabilizacji

Branko MILANOVIĆ
Trójmorze – jeden z ważniejszych projektów gospodarczej stabilizacji 

Emil BRIX: Przyszłość Europy rozstrzygnie się w centrum kontynentu

Emil BRIX
Przyszłość Europy rozstrzygnie się w centrum kontynentu 


PIĘKNO NAUKI


Rajeesh KUMAR
Nacjonalizm szczepionkowy dziś zwyczajnie nie przystoi, oddala też szanse na opanowanie pandemii 

Rajeesh KUMAR: Nacjonalizm szczepionkowy dziś zwyczajnie nie przystoi, oddala też szanse na opanowanie pandemiiNacjonalizm szczepionkowy czy też monopolizacja szczepionek przez zamożne kraje będą miały katastrofalne konsekwencje dla światowego zdrowia publicznego.


Piotr GERLACH: Szczepionka mRNA przeciw SARS-CoV-2. Nowy rozdział w historii szczepień

Piotr GERLACH
Szczepionka mRNA przeciw SARS-CoV-2. Nowy rozdział w historii szczepień 

Prof. Michael BEHE: Pułapki darwinizmu

Prof. Michael BEHE
Pułapki darwinizmu POLSKA WŁAŚNIE


Magdalena ŁYSIAK
Zwycięstwo literatury polskiej, czyli jak Sienkiewicz Nobla zabrał 

Magdalena ŁYSIAK: Zwycięstwo literatury polskiej, czyli jak Sienkiewicz Nobla zabrał
W 1901 roku pojawiły się pierwsze głosy, że Sienkiewicz powinien dostać nagrodę Nobla. Do Polski przyjechał dziennikarz amerykański, który zwiedzał nasz kraj śladami bohaterów „Trylogii”. Na jego reportaże czekało ponad milion wielbicieli polskiego pisarza. Sprzedaż samego „Quo vadis” w Ameryce sięgnął 800 tys. egzemplarzy. Zagorzałym wielbicielem tej powieści był William Faulkner – o kulisach uhonorowania Henryka Sienkiewicza pisze Magdalena ŁYSIAK


Sandra PÉLISSIER
Polska. Łódź. Moja ziemia obiecana 

Sandra PÉLISSIER: Polska. Łódź. Moja ziemia obiecanaPolska dała mi możliwości, o których mogłabym tylko pomarzyć we Francji. Postrzegam Polskę jako kraj, w którym każdy może odnieść sukces, jeśli tylko jest gotowy ciężko pracować, by osiągnąć swój cel, i jako kraj, gdzie pochodzenie nie jest obciążeniem dla tych, którzy z całego serca pragną awansu społecznego.


Marjorie PISANI
Oda do Polski.
Jestem Polonofilką i jestem z tego dumna 

Marjorie PISANI: Oda do Polski. Jestem Polonofilką i jestem z tego dumnaJestem Francuzką, urodzoną we Francji, z rodziców Francuzów. A jednak moimi ulubionymi kolorami są czerwony i biały, u mnie 1 maja trwa do 3 maja, znam na pamięć przepis na pierogi, zwiedziłam więcej polskich miast niż miast w moim własnym kraju. A słowa, których mi czasem brakuje, są posłańcami uczucia stanowiącego część języka uniwersalnego: języka serca.KSIĘGARNIA


Dariusz JAROŃ
Polscy himalaiści 

Dariusz JAROŃ: Polscy himalaiściHimalajski ćwiek wbił się głęboko w serce Adama Karpińskiego i utkwił w nim na dobre, wyznaczając rytm codziennego tętna.


Joe BIDEN: USA mają najwspanialszy i najsprawiedliwszy system rządzenia znany światu

Joe BIDEN
USA mają najwspanialszy i najsprawiedliwszy system rządzenia znany światu 

Maria FALCONE, Francesa BARRA: Giovanni Falcone. Samotny bohater

Maria FALCONE, Francesa BARRA
Giovanni Falcone.
Samotny bohater 

Sir Paul COLLIER, John KAY: Politycy dali się uwieść ideologii indywidualizmu

Sir Paul COLLIER, John KAY
Politycy dali się uwieść ideologii indywidualizmu 

Phil MULLAN: Współzależność. Czynnik stabilizujący czy prowadzący do konfliktu?

Phil MULLAN
Współzależność. Czynnik stabilizujący czy prowadzący do konfliktu? MULTILANGUAGE


Andrzej DUDA: Střední Evropa jako společenství aspirace 

Andrzej DUDA: Střední Evropa jako společenství aspirace

Marek DIETL: L’Europe centrale et son potentiel de forte croissance 

Marek DIETL: L’Europe centrale et son potentiel de forte croissancePODCASTY


Maria WANKE-JERIE, Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA:
Prawda niepoprawna politycznie. O kobietach w naukach ścisłych

PÉPITES

25 tekstów najchętniej przekazywanych przez naszych Czytelników w 2020 roku 

25 tekstów najchętniej przekazywanych przez naszych Czytelników w 2020 roku

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze?

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze?

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać