26087328517_3ca468b832_k-ConvertImage

Turecki sąd rozpoczyna proces w sprawie zabójstwa dziennikarza Jamala Khashoggiego. Na ławie oskarżonych m.in. były szef wywiadu Arabii Saudyjskiej

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Turecki sąd rozpoczął w piątek proces przeciwko 20 urzędnikom saudyjskim oskarżonym o zabójstwo Jamala Khashoggiego w 2018 r. Wymiar sprawiedliwości liczy, że proces rzuci więcej światła na śmierć saudyjskiego dziennikarza i być może doprowadzi do miejsca, gdzie ukryto jego ciało.

Prokuratorzy ze Stambułu oskarżają byłego zastępcę szefa wywiadu Arabii Saudyjskiej Ahmeda al-Asiriego i byłego doradcę sądu królewskiego Sauda al-Qahtaniego o podżeganie do „morderstwa z premedytacją” podała w marcu prokuratura. Zdaniem tureckiego wymiaru sprawiedliwości 18 innych oskarżonych dokonało zabójstwa, dusząc dziennikarza, który nie ustawał w krytyce de facto sprawującego władzę w Arabii Saudyjskiej, księcia Mohammeda bin Salmana. Oczekuje się, że wszystkich 20 oskarżonych będzie sądzonych zdalnie.

Atak w konsulacie saudyjskim w Stambule w październiku 2018 r. wywołał powszechne oburzenie, zaostrzył stosunki między Ankarą a Rijadem i pogrążył międzynarodowy wizerunek księcia. Niektóre zachodnie rządy, podobnie jak CIA, oświadczyły, że są przekonane o przyzwoleniu monarchy na zabójstwo.

Khashoggi był ostatnio widziany, jak wchodził do konsulatu w poszukiwaniu dokumentów na zbliżający się ślub. Tureccy urzędnicy powiedzieli, że jego ciało zostało rozczłonkowane i usunięte z budynku. Jego szczątków nie znaleziono.

Zapytany, czy Arabia Saudyjska będzie współpracować w tureckim postępowaniu sądowym, ambasador Królestwa w ONZ powiedział, że Rijad poprosił Ankarę o udostępnienie dowodów śledczym z Arabii Saudyjskiej, ale nie otrzymał odpowiedzi.

„Turcja nie współpracuje z Arabią Saudyjską”, powiedział dziennikarzom Abdullah al Mouallimi cytowany przez Reuters.

W grudniu saudyjski sąd skazał pięć osób na śmierć i trzy na kare więzienia za zabicie Khashoggiego. Turcja oskarżyła saudyjskich urzędników o utrudnianie śledztwa. Z kolei Rijad wielokrotnie powtarzał, że prokurator w Stambule nie zastosował się do wniosków o udostępnienie informacji. Książę Mohammed zaprzeczył wydaniu rozkazu zabicia dziennikarza, ale powiedział, że ponosi za nie odpowiedzialność jako przywódca królestwa. Arabia Saudyjska początkowo zaprzeczała udziałowi w Śmierci Khashoggi, ale później kilkakrotnie zmieniała swoje stanowisko.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać