justice-2071539_1920

TSUE: system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów niezgodny z prawem UE

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
TSUE orzeka o niezgodności systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów z prawem europejskim. W wyroku ogłoszonym w czwartek 15 lipca unijny Trybunał uwzględnił zarzuty podniesione przez Komisję Europejską i stwierdził, że Polska uchybiła swoim zobowiązaniom traktatowym.

– “Z uwagi na całościowy kontekst reform, którym niedawno został poddany polski wymiar sprawiedliwości, a w który wpisuje się ustanowienie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, oraz z powodu całokształtu okoliczności towarzyszących utworzeniu tej nowej izby, izba ta nie daje w pełni rękojmi niezawisłości i bezstronności, a w szczególności nie jest chroniona przed bezpośrednimi lub pośrednimi wpływami polskiej władzy ustawodawczej i wykonawczej” – uzasadnił swój wyrok TSUE.

Rzecznik Sądu Najwyższego pytany przez PAP stwierdził, że wyrok ten będzie podlegać bardzo dokładnej analizie, także w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 14 lipca. TK orzekł wczoraj, że przepis traktatu unijnego, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowskie do stosowania środków tymczasowych ws. sądownictwa, jest niezgodny z konstytucją RP. Przed wyrokiem TK w środę TSUE wydało kolejne postanowienie o środkach tymczasowych ws. polskiego wymiaru sprawiedliwości. Trybunał Sprawiedliwości zobowiązał w nim Polskę do zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać