2116814502_80f61e055e_o

TSUE: przeniesienie sędziego do innej placówki bez jego zgody, może naruszać niezawisłość sądów

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Środowe orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE stwierdza, że „przeniesienie sędziego bez jego zgody do innego sądu lub między dwoma wydziałami tego samego sądu może naruszać zasady nieusuwalności i niezawisłości sędziów”.

Według TSUE takie przeniesienie sędziego może służyć kontrolowaniu orzeczeń sędziego. Jak podaje TSUE, przeniesieniem można wpływać zarówno na zmianę zakresu spraw rozpatrywanych przez sędziego, jak i na karierę oraz skutki w postaci kar dyscyplinarnych.

Orzeczeniem TSUE przeniesienie sędziego jest możliwym jeśli zawierałoby gwarancje, które gwarantowałyby, że niezawisłość sędziego nie zostanie zagrożona poprzez ingerencje z zewnątrz. Środek przeniesienia sędziego bez jego zgody mogą być podejmowane – zdaniem TSUE – jedynie z uzasadnionych powodów, a decyzje powinny podlegać możliwości zaskarżenia na drodze sądowej.

Dzisiejsze orzeczenie jest konsekwencją pytania prejudycjalnego skierowanego do TSUE przez Sąd Najwyższy RP. Dotyczy ono powoływania sędziego Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN i jest efektem skargi, jaką złożył w tej sprawie sędzia Waldemar Żurek, który w 2018 r. został przeniesiony na inne stanowisko bez jego zgody. Jak twierdzi Żurek, jego apelacja do decyzji przeniesienia została oddalona przez sędziego nominowanego w ramach przeglądu sądowego, co narusza trójpodział władzy.

– Postanowienie, na mocy którego sąd orzekający w ostatniej instancji i orzekający w składzie jednoosobowym, oddalił powództwo sędziego przeniesionego wbrew jego woli, musi zostać uznane za nieważne, jeżeli powołanie tego jednego sędziego nastąpiło z wyraźnym naruszeniem fundamentalnych zasady – stwierdza w oświadczeniu Żurek.

 

 

 

Źródło: REUTERS, PAP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama