law-g2190db1d8_1920

TSUE orzeka czy wypłacanie funduszy UE ma związek z przestrzeganiem praworządności

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Po złożeniu skargi przez rząd polski i węgierski, które nie zgadzają się, aby wypłacanie pieniędzy z funduszy unijnych zależało od oceny praworządności państw członkowskich przez Unię, w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpoczął posiedzenie. We wtorek sędziowie wznowili rozprawę.

Wtorkowe posiedzenie rozpoczęło się o godzinie 9. W poniedziałek, pierwszym dniu rozprawy dotyczącej mechanizmu warunkowości, Polska twierdziła, że wprowadzony mechanizm nie jest warunkujący, ale sankcyjny.

–  Rozporządzenie dotyczące mechanizmu warunkowości wprowadza polityczną ocenę państw członkowskich na podstawie nieskonkretyzowanych zasad i nie określa żadnych mierzalnych kryteriów spełnienia warunków państwa prawnego – komentowała pełnomocniczka RP Sylwia Żyrek w wystąpieniu przed TSUE.

Według pełnomocniczki KE, Kathariny Hermann, Polska i Węgry nie respektują wartości, które „są podstawą systemu prawnego Unii, w tym prawa budżetowego, którego częścią jest mechanizm warunkowości”.

– Mechanizm warunkowości i art. 7 są od siebie niezależne, służą różnym celom i podlegają innym zasadom. […] Mechanizm warunkowości nie ma charakteru odwetowego ani karnego i został przyjęty w ramach uprawnień do zapewnienia wykonania budżetu – mówiła w poniedziałek Hermann.

Mechanizm warunkowości został zatwierdzony przez UE w grudniu 2020 r. Ma on ochraniać budżet Unii, kiedy któreś z państw członkowskich naruszy zasady praworządności. Celem rozporządzenia ma być przede wszystkim ochrona budżetu Funduszu Odbudowy. Polska i Węgry zaskarżyły mechanizm do TSUE w marcu br.

Oprac: KR

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama