nature-4606064__340

Trzęsienie ziemi w Afganistanie

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W trzęsieniu ziemi we wschodnim Afganistanie zginęło co najmniej 920 osób – poinformowało tamtejsze centrum do spraw zarządzania kryzysowego, na które powołał się Reuters. Tym samym skorygowana została poprzednia informacja, mówiąca o 950 ofiarach śmiertelnych. Rannych jest co najmniej 610 osób.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,1 uderzyło około 44 kilometrów od miasta Chost, w pobliżu granicy z Pakistanem na głębokości 51 kilometrów. Wstrząsy odczuć miało 119 milionów osób w Afganistanie – w tym stolicy Kabulu, Pakistanie – m.in. w stolicy Islamabadzie oraz Indiach – przekazało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne.

Najwięcej ofiar zgłoszono w prowincji Paktika, tam ucierpiały co najmniej 4 dzielnice. Ofiary śmiertelne odnotowano też w prowincjach Chost i Nangarhar.

Trwa akcja ratunkowo-poszukiwawcza. Jest ona utrudniona w związku z brakami sprzętowymi i niedostateczną liczbą ratowników.

Na pilnym i nadzwyczajnym spotkaniu zebrały się władze Afganistanu. Rodzinom ofiar i wszystkim poszkodowanym zostanie udzielona doraźna pomoc materialna i finansowa. Władze kraju złożyły kondolencje i zapowiedziały udanie się do prowincji Paktika i Chost.

Papież Franciszek zapewnił o modlitwie za ofiary śmiertelne trzęsienia ziemi w Afganistanie i ich rodziny.

„Przed paroma godzinami trzęsienie ziemi w Afganistanie pociągnęło za sobą wiele ofiar i zniszczeń. Wyrażam swoją bliskość z rannymi i wszystkimi, którzy zostali poszkodowani. Modlę się szczególnie za ofiary śmiertelne i ich rodziny. Mam nadzieję, że z udziałem wszystkich uda się ulżyć cierpieniom drogiego mi narodu afgańskiego” – powiedział Franciszek podczas audiencji ogólnej na placu świętego Piotra, nawiązał do katastrofy w Afganistanie.

Władze kraju złożyły kondolencje i zapowiedziały udanie się do prowincji Paktika i Chost.

 

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać