vaccine-6158186_1920

Trzecia dawka szczepionki AstraZeneca przeciw COVID-19 wywołuje silną odpowiedź immunologiczną

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Trzeci zastrzyk szczepionki Oxford-AstraZeneca COVID-19 wywołuje silną odpowiedź immunologiczną, poinformowali w poniedziałek naukowcy Uniwersytetu Oksfordzkiego, którzy wykazali, że trzecia dawka szczepionki zwiększa odpowiedź immunologiczną organizmu, produkcję przeciwciał i komórek T, dodając, że nie ma jeszcze dowodów na to, że dawka „przypominająca” szczepionki będzie potrzebne, zwłaszcza biorąc pod uwagę niedobory remedium w niektórych krajach.

Brytyjski rząd powiedział, że przygląda się planom jesiennej kampanii szczepień ponawiających, podczas której osoby, które otrzymały już obie dawki szczepionki przeciw COVID-19 zostałyby ponownie zaszczepione. Andrew Pollard, dyrektor Oxford Vaccine Group, powiedział, że obecne dowody na to, że szczepionka chroni przed znanymi wariantami koronawirusa przez dłuższy czas, oznaczają, że taka dawka przypominająca może nie być potrzebna. „Musimy być w sytuacji, w której moglibyśmy się wzmocnić, gdyby okazało się, że jest to konieczne … (ale) nie mamy na to żadnych wymaganych dowodów” – powiedział dziennikarzom. „W tym momencie, przy wysokim poziomie ochrony w populacji Wielkiej Brytanii i braku dowodów na utratę tej ochrony, podawanie trzeciej dawki, podczas gdy inne kraje cierpią na braki remedium, jest niedopuszczalne”.

Wcześniejsze badania wykazały, że zastrzyk opracowany przez Uniwersytet Oksfordzki i Astrazeneca ma wyższą skuteczność, gdy druga dawka jest opóźniona do 12 tygodni zamiast czterech. Poniedziałkowe badanie zostało opublikowane w wersji wstępnej i dotyczyło 30 uczestników, którzy otrzymali drugą dawkę po 12 tygodniach i 90, którzy otrzymali trzecią dawkę, z których wszyscy badani mieli mniej niż 55 lat.

Badanie pomaga rozwiać obawy, że szczepionki przeciwko COVID-19, takie jak te produkowane przez AstraZeneca i Johnson & Johnson, mogą stracić swoją skuteczność. „Istniały pewne obawy, że nie będziemy w stanie zastosować tej szczepionki w schemacie szczepień przypominających, a z pewnością nie to sugerują dane” – powiedziała Reuterowi autorka badania Teresa Lambe z Oxford’s Jenner Institute.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama