Court of Justice of the European Union

Trybunał Sprawiedliwości UE unieważnił umowę o ochronie danych wysyłanych z UE do USA

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w czwartek, że umowa, która umożliwia dużym firmom technologicznym prowadzącym działalność na terenie UE na przesyłanie danych do Stanów Zjednoczonych, jest nieważna, a krajowe organy regulacyjne muszą podjąć surowsze działania, celem ochrony prywatność danych użytkowników.

Decyzja o unieważnieniu tzw. Tarczy Prywatności skomplikuje przekazywanie dużej ilości danych poza UE i może wymagać od organów regulacyjnych weryfikacji wszelkich nowych transferów z powodu obaw, że rząd USA może gromadzić dane osobowe Europejczyków, posługując się swoim prawem bezpieczeństwa narodowego.

Europejscy regulatory nie mogą dłużej jedynie zakładać, że firmy technologiczne, takie jak Facebook, będą odpowiednio chronić prywatność danych swoich europejskich użytkowników podczas przesyłania ich do USA. UE i USA będą raczej musiały znaleźć nowe porozumienie, które zagwarantuje, że dane Europejczyków podlegać będą tej samej ochronie w Stanach Zjednoczonych, jak w UE, która ma jedne z najsurowszych standardów ochrony danych na świecie.

Sprawa rozpoczęła się po tym, jak były współpracownik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego USA (NSA), Edward Snowden, ujawnił w 2013 roku, że rząd amerykański gromadzi dane o komunikacji ludzi w internecie. Ujawnione informacje zawierały szczegółowe wiadomości o tym, jak Facebook umożliwił amerykańskim agencjom bezpieczeństwa dostęp do danych osobowych Europejczyków.

Austriacki aktywista i student prawa Max Schrems złożył w tym roku skargę na Facebooka, który ma siedzibę w Irlandii w UE, argumentując, że nie należy przesyłać danych osobowych do Stanów Zjednoczonych, jak robi to wiele firm, ponieważ ochrona danych nie jest tam tak silna, jak w Europie.

Chociaż sprawa prawna została wywołana obawami dotyczącymi w szczególności Facebooka, wyrok Trybunału może mieć daleko idące konsekwencje dla wszystkich firm technologicznych, które przesyłają duże ilości danych przez Internet, jeśli organy regulacyjne uznają, że ochrona prywatności w USA jest niewystarczająca i zablokuje ich transfer. Nie będzie to miało wpływu na takie rzeczy jak e-mail, rezerwacje lotów i hoteli.

Schrems cytowany przez Associated Press powiedział, że orzeczenie to oznacza zwycięstwo w kwestii prywatności. „Stany Zjednoczone będą musiały zaangażować się w poważną reformę nadzoru, aby powrócić do »uprzywilejowanego statusu firm amerykańskich« – napisał na Twitterze.

Firmy stosują mechanizmy prawne zwane standardowymi klauzulami umownymi, które zmuszają firmy do przestrzegania surowych standardów prywatności UE podczas przesyłania wiadomości, zdjęć i innych informacji. Firmy takie jak Facebook rutynowo transmitują takie dane między swoimi serwerami na całym świecie, a klauzule – warunki sprzedaży – służą do zapewnienia przestrzegania przepisów UE, gdy dane opuszczają blok. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w czwartek, że klauzule te są nadal aktualne. Stwierdził jednak, że umowa ramowa między USA a UE w sprawie przekazywania danych, zwana Tarczą Prywatności, jest nieważna.

W swoich orzeczeniach sąd zauważył, że istnieją „ograniczenia w ochronie danych osobowych wynikające z prawa wewnętrznego Stanów Zjednoczonych w zakresie dostępu i wykorzystywania przez władze publiczne Stanów Zjednoczonych”.

Oprac. Mateusz Krawczyk
foto: Court of Justice of the European Union

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać