lady-justice-g4b392a535_1920

Trybunał Konstytucyjny uznał wyższość prawa polskiego nad unijnym w zakresie kompetencji przekazanych

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że Konstytucja RP ma pierwszeństwo przed prawem unijnym. Jak podaje TK, prawo europejskie ma pierwszeństwo nad polskimi ustawami tylko w zakresie kompetencji przekazanych.

– Przepisy europejskie uprawniające sądy krajowe do pomijania przepisów Konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm są niezgodne z konstytucją – orzekł w piątek TK.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy europejskie uprawniające sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm są niezgodne z konstytucją. Trybunał stwierdził też niekonstytucyjność przepisów Traktatu o Unii Europejskiej w zakresie, w jakim organy UE działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę w traktatach, a konstytucja nie jest najwyższym prawem w RP – przekazuje PAP.

Trybunał orzekł także, że przepisy europejskie uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów są niezgodne z konstytucją.

– Prawo unijne może działać z pierwszeństwem ponad ustawami jedynie w dziedzinie kompetencji przekazanych. Dopuszczenie do takiego stanu rzeczy, że jakakolwiek organizacja międzynarodowa, w tym Unia Europejska, tworzyłaby normy, których adresatem byłaby Polska, poza obszarem kompetencji i nadawanie tym normom waloru bezpośredniości i pierwszeństwa – nie tylko przed ustawami, a także konstytucją – oznacza utratę suwerenności – komentował sędzia orzekający Bartłomiej Sochański.

Komisja Europejska nie zgodziła się z orzeczeniem TK, uznając, że Polska podważa prawo unijne i autorytet TSUE. KE poinformowała, że „nie zawaha się” podjąć możliwych dalszych kroków wobec Polski. Według KE wartości i prawa muszą być przestrzegane przez wszystkie państwa członkowskie.

Źródło: PAP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama