european-union-g2f47c8d30_1920

Trójpakiet regulacyjny dotyczący Ukrainy, energii i obrony

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Komisja Europejska przedstawi w środę trójpakiet regulacyjny dotyczący planu odbudowy Ukrainy, wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Unii i kwestii obronnych. Wszystkie projekty są odpowiedzą na napaść Rosji na Ukrainę – informuje Polskie Radio.

Część dotycząca powojennej odbudowy Ukrainy przewiduje wprawdzie bezzwrotne dotacje z państw członkowskich, ale przede wszystkim mówi o tanich pożyczkach. Komisja Europejska ma zaproponować unijnym krajom coś na kształt obecnego Funduszy Odbudowy zasilanego pieniędzmi zapożyczonymi na rynkach finansowych pod wspólne gwarancje całej Unii. W dokumencie jest także mowa o europejskiej perspektywie dla Ukrainy. Drugi dokument dotyczy wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego i przewiduje odejście od paliw kopalnych z Rosji.

Komisja proponuje plan sfinansowania nowej infrastruktury i alternatywnych źródeł dostaw surowców energetycznych w wysokości prawie 200 miliardów euro. Część pieniędzy miałaby pochodzić ze sprzedaży dodatkowych, niewykorzystanych uprawnień do emisji CO2. A jeśli chodzi o część obronną, to dotyczy ona wsparcia inwestycji, by przyspieszyć dozbrajanie Europy. Komisja ma zaproponować unijnym krajom przeanalizowanie luk inwestycyjnych i planowanie jak uzupełnić braki wspólnymi zamówieniami, ale tylko częściowymi.

Wiadomo już, że Ukraina otrzyma od Niemiec pożyczkę w wysokości 150 milionów euro, która zostanie rozłożona na 15 lat – taką decyzję podjął rząd w Berlinie. Pierwsza rata spłaty pożyczki może zostać odroczona o pięć lat od chwili podpisania umowy. Jak informuje strona unian.ua, pożyczkodawcą ma być państwowy bank rozwoju KfW.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział, że finansowe wsparcie Ukrainy przez międzynarodowych partnerów od chwili rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego wyniosło już ponad pięć miliardów dolarów. Pomoc finansowa ze strony Niemiec, łącznie z uchwalona pożyczką, wyniosła już 300 milionów euro.

„Te pieniądze posłużą wsparciu naszych obywateli, a w szczególności odbudowie krytycznej infrastruktury” – powiedział Denys Szmyhal.

Premier dodał, że w ostatnich tygodniach Japonia udzieliła Ukrainie pożyczki w wysokości 100 milionów dolarów oraz wsparcia z Banku Światowego w wysokości półtora miliarda dolarów.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać