51347209050_cc80accb5f_o

Talibowie spotkali się na rozmowach w Rosji z przedstawicielami 10 państw

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Środowe spotkanie z Talibami w Rosji miało na celu podjęcie działań przeciwko bojownikom Państwa Islamskiego (IS) działającego na terenie Afganistanu. Rozmowy są, jak dotychczas, najważniejszym międzynarodowym spotkaniem Talibów po przejęciu władzy.
Reklama

Podczas spotkania podkreślono, że wyzwaniami dla Afganistanu są zarówno bojówki IS, jak i rozwijający się w państwie przemyt narkotyków. W czasie przemówienia rozpoczynającego rozmowy minister spraw zagranicznych Rosji zaznaczył, że do osiągnięcia stabilnego pokoju z Afganistanem niezbędne jest „stworzenie naprawdę inkluzywnego rządu w pełni odzwierciedlającego interesy nie tylko wszystkich grup etnicznych, ale wszystkich sił politycznych kraju”.

Rozmowy miały na celu konsolidację wysiłków społeczności międzynarodowej na rzecz zapobieżenia kryzysowi humanitarnemu. Podczas spotkania Rosja zobowiązała się do udzielenia pomocy wojskowej swoim byłym sowieckim sojusznikom w Azji Środkowej w celu przeciwdziałania zagrożeniom.

W spotkaniu brali udział przedstawiciele 10 państw, w tym Rosji, Chin i Pakistanu. Według Siergieja Ławrowa, ministra spraw zagranicznych Rosji, pomoc Afganistanowi jest konieczne.

– Jesteśmy przekonani, że nadszedł czas, aby zmobilizować zasoby społeczności międzynarodowej, aby zapewnić Kabulowi skuteczne finansowe wsparcie humanitarne, w tym aby zapobiec kryzysowi humanitarnemu i zmniejszyć przepływy migracyjne – powiedział Siergiej Ławrow, minister spraw zagranicznych Rosji.

Inicjatywa zorganizowania spotkania przez Rosję jest podyktowana niepokojem o region byłych państw sowieckich w Azji Centralnej oraz obawy o przyszłą zwiększoną migrację.

– Wzywamy ruch talibów – i dyskutowaliśmy o tym z ich wybitną delegacją – do zapobiegania wykorzystywaniu terytorium Afganistanu przeciwko krajom trzecim, przede wszystkim sąsiadom – przekazał Ławrow.

W rozmowach miały wziąć udział także Stany Zjednoczone, jednak ze względów logistycznych nie przyłączyli się.

Źródło: AP, REUTERS
foto: Trong Khiem Nguyen / Flickr

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać