Marc Veraart

Talibowie ograniczą prawa kobiet i prawa do demonstracji

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Pod rządami Talibów kobiety w Afganistanie nie będą mogły uprawiać sportu. Talibowie zaostrzyli także reguły dla organizacji protestów.

Jak przekazał w środę wiceszef komisji Talibów ds. kultury Ahmadullah Wasik, sport nie jest  odpowiedni ani konieczny dla kobiet.

– [Kobiety] grając […] mogą znaleźć się w sytuacji, w której ich twarz i ciało nie będą zakryte. Islam nie pozwala na to, żeby kobiety tak się pokazywały – oświadczył Wasik.

Wasik dodał, że kobiety w Afganistanie mogą wychodzić z domu, aby załatwiać podstawowe potrzeby, jak np. zakupy.

Także w środę ministerstwo spraw wewnętrznych Afganistanu – kierowane przez Sirajuddina Haqqaniego – wydało rozporządzenie, które nakazuje Afgańczykom uzyskać pozwolenie na organizację protestu. W razie braku zezwoleń uczestnicy mają stanąć przed „poważnymi konsekwencjami prawnymi”.

Decyzja jest następstwem protestów ostatnich dni, które wzywały do respektowania praw kobiet, jak i występowały przeciwko rządom Talibów. Duże protesty miały miejsce m.in. w Kabulu, Faizabad czy w Herat. Protesty były brutalnie tłumione.

Oprac. KR

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama