Amir_Mohammad_Akhundzada,_center,_the_governor_of_Uruzgan_province,_Afghanistan,_presents_a_new_voter_registration_card_to_a_Tarin_Kowt_resident_in_the_province_May_26,_2013_130526-D-ZZ999-001

Talibowie ogłosili tymczasowy rząd Afganistanu

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
We wtorek Talibowie ogłosili rząd tymczasowy, którego premierem zostanie Mohammad Hassan Akhund. Stanowiska w rządzie nie obejmą przedstawiciele mniejszości.

Tymczasowy rząd ma składać się z Talibów, wywodzących się głównie z dominującej afgańskiej grupy etnicznej – Pasztunów. Mimo zapowiedzi rzecznika Talibanu Zabihullaha Mudżahida, do tymczasowego rządu nie zostali powołani przedstawiciele mniejszości wyznaniowych czy kobiety.

Jak podaje Associated Press, premierem rządu zostanie Mohammad Hassan, który pełnił tę funkcję także w 2001 r. Zastępcą premiera będzie natomiast Abdul Salam Hanafi, etniczny Uzbek i długoletni członek organizacji talibów. Kluczowe stanowisko ministra spraw wewnętrznych obejmie Sirajuddin Haqqani, który stał na czele siatki Haqqani, a ministrem obrony zostanie mułła Mohammad Yaqoob, syn założyciela organizacji talibów. Ministerstwem spraw zagranicznych zarządzać będzie Amir Khan Muttaqi, który także związany był z rządem ostatniego okresu władzy Talibów.

W oświadczeniu, które informowało o składzie rządu, Talibowie podkreślili, że rząd jest tymczasowy. Zapewnili w nim także o ochronie praw mniejszości i osób pokrzywdzonych, jak i zagwarantowali o edukacji „wszystkich rodaków w ramach prawa szariatu”.

Oprac. KR
Źródło: AP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać